Az APEH a kezelésében lévő adókból összességében 4446,2 milliárd forint bevételt realizált, amely 433,9 milliárd forinttal, 10,8 százalékkal haladja meg az előző év első félévének teljesítését. A személyi jövedelemadó befizetések 10,7 százalékkal emelkedtek, a kiutalás 12,2 milliárd forinttal kevesebb volt, mint az előző év első félévében. A befizetések növekedése és a kiutalások csökkenése együttesen 115,5 milliárd forint nettó bevétel növekedést eredményezett.
Az általános forgalmi adóból 1010,1 milliárd forint bevétel realizálódott. A múlt év azonos időszakához viszonyított 7,7 százalékos, mintegy 72 milliárd forintos nettó többletbevétel az összes befizetés 142,2 milliárd forintos és a kiutalások 70,3 milliárd forintos növekedésének egyenlegeként alakult ki. A társasági adóból származó 205,2 milliárd forint bevétel 4,2 milliárd forinttal haladja meg az előző évit.
Az év elején indult és már 300 befejezett elektronikus árverés eredményességét jelzi, hogy átlagosan a becsérték 71 százalékát meghaladó eladási ár a hagyományos árverések 25 százalékos megtérüléséhez képest eddig több mint 200 millió forintos többletbevételt jelentett.
Ötödével nőttek az ellenőrzések
Az adóhatóság 2008. első félévében 144 ezer, az előző évinél 21,6 százalékkal több ellenőrzést fejezett be. Az ellenőrzések 27 százaléka a bevallások utólagos vizsgálatára irányult, míg az egyes adókötelezettségek ellenőrzésére irányuló, illetve adatok gyűjtését célzó ellenőrzések 73 százalékot tettek ki. A megállapított 281,4 milliárd forint nettó adókülönbözet jelentősen, 43 százalékkal haladja meg az előző évi feltárás összegét. A megállapítások döntő hányada (82 százalék) ÁFA adónemben történt.
Más vizsgálatokat is figyelembe véve, az igazgatóságok összesen 4753 olyan határozatot hoztak, ami az adózók adószámának felfüggesztésére irányult és 5916 adószámot töröltek, ami több mint hat és félszerese az egy évvel ezelőttinek, áll a társaság közleményében.
Szintén idei új feladat a jövedelem (nyereség) minimum alatt vallók és a több éve indokolatlanul veszteségesen működők vizsgálata, melyek elsődleges célja a fiktív költségelszámolások, illetve bevétel-eltitkolások feltárása. Az egyéni vállalkozók alig több mint egy százaléka, 2897 fő nyújtott be nyilatkozatot, amelyek esetében az adózók a minimum adóalap megfizetését sem vállalták és az eredeti vállalkozói adólap szerint állapították meg a fizetendő adókötelezettségüket.
A társas vállalkozások bevallásának határideje miatt ezen vállalkozások ellenőrzése előkészítő szakaszban van. A benyújtott 336,4 ezer társasági adóbevallás 30 százalékában (100,8 ezer) vállalták az adózók, hogy az eredetileg alacsonyabb társasági adó helyett legalább a minimum adóalapnak megfelelő adót megfizessék, mindössze 3692 adózó nyilatkozott, hogy nem vállalja a minimumadó megfizetését.
24,5 milliárd forint adókülönbözet
Az első félévben elvégzett 3706 vagyongyarapodási vizsgálat az előző évben kialakított eljárási rend alapján folyt. Az idei vagyonosodási vizsgálatok közül 2610 zárult megállapítással, és az ellenőrök 24,5 milliárd forint adókülönbözetet tártak fel. Idén is kiemelt feladat a társadalombiztosítási pénzügyi alapjait érintő kötelezettségek ellenőrzése, melyekből az elvégzett 46,9 ezer ellenőrzés során mintegy 7,7 milliárd forint nettó járulékkülönbözetet állapított meg az adóhatóság. Az adóhatóság által befejezett 8,4 ezer szerencsejáték-felügyeleti ellenőrzés eredményeként pedig 1,7 ezer bírságoló határozat született, amelyekben összesen 632,8 millió forint bírságot szabtak ki.
Az ellenőrzési és behajtási tevékenységek során 518 esetben tett büntető feljelentést az adóhatóság. Ezek száma együttesen 14 százalékkal több mint az előző év azonos időszakában. A feltárt 835 bűncselekményben az elkövetési összeg több mint duplája az egy évvel korábbinak, meghaladta a 21 milliárd forintot.
Az első félévben 1 millió 115 ezer elsőfokú határozatot/végzést adott ki az adóhivatal, melyek közel háromnegyede jogerőre is emelkedett. Az adózók a tavalyi első félévinél ugyan valamivel több ellenőrzési, adóeljárási és végrehajtási ügyben fellebbeztek, azonban az illetékek terén már kisebb számban kifogásolták meg az adóhatósági döntéseket.