A Közbeszerzési Döntőbizottság előtt tavaly 1011 jogorvoslati eljárás indult, ez 17,1 százalékkal több, mint 2009-ben volt, ami arra utal, hogy a piaci szereplők sok mindent megragadnak, hogy munkához jussanak - tette hozzá az elnök.
A közbeszerzések értékcsökkenése az elnök szerint a költségvetési-, és a hazai piaci források szűkülésével magyarázható. Például amíg 2009-ben 25 darab 10 milliárd forint értékű eljárás volt, addig tavaly ezek száma 15-re csökkent.
A közbeszerzések számának emelkedése, és az érték csökkenése miatt az egy eljárásra jutó összeg 140 millió forintra csökkent a 2009. évi 274 millió forintról. Az elnök ezt úgy kommentálta, hogy így nagyobb lehetőséget kapnak a kis- és közepes vállalkozások a közbeszerzéseken történő indulásra.
Pozitív jelzésnek nevezte, hogy növekedett az eljárások nyilvánossága. Az uniós eljárásrendben a közbeszerzések 61 százaléka, míg a nemzeti rendszerben azok 66 százaléka volt nyílt. Az értékhez viszonyítva a teljes közbeszerzési összeg 47 százaléka mögött volt nyílt eljárás, 23 százalék tárgyalásos, míg az egyszerű eljárás aránya 25 százalékot tett ki.
A legtöbb beszerzés beruházás volt tavaly is, egy év alatt az arányuk 48 százalékról 52 százalékra emelkedett. A szolgáltatások adták a közbeszerzések negyedét, míg az árubeszerzésekre 22 százalék jutott.
Legtöbb közbeszerzést az önkormányzatok, és azok intézményei írták ki.
A Közbeszerzési Döntőbizottság előtt indult 1.011 eljárásból 450 végződött a jogsértés megállapításával. Ebből 187-et támadtak meg a bíróság előtt, ezek 1,5 százalékát semmisítette meg a bíróság.
Az elnök bejelentette, hogy február végén megjelenik a Közbeszerzési Szemle, a tanács folyóirata. A közbeszerzési törvény nagy kommentárja pedig áprilisban jelenik meg. Várhatóan heteken belül a kormány elé kerül az új közbeszerzési törvény koncepciója, a szöveget ősszel fogadhatja el a parlament, és a jövő év első napján léphet hatályba.
MTI