Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató Zrt. foglalkoztatáspolitikai kutatásvezetője az MTI-nek elmondta, hogy véleménye szerint 2009-ben a foglalkoztatottak számának csökkenése legalább 3 százalék lesz, ami 110-120 ezer fő elbocsátását jelentheti. A leépítések elsősorban azokat az ágazatokat érintik, amelyek nem az elsődleges szükségletek kielégítésére termelnek.
A lakossági fogyasztás oldaláról vizsgálva a szórakoztató elektronikában és a turisztikai szolgáltatások, valamint a lakásfelújítás területén várható visszaesés - mondta Adler Judit. Hozzátette: az autógyártásban a most elkezdődött kapacitáscsökkentés is létszámleépítésekkel járhat.
Az Európai Unió által támogatott nagyberuházások is késhetnek jövőre, mert nehézkes lehet az önrész biztosítása és az előfinanszírozás. Elmondta, hogy a 2009-es esztendőben még nem várható gazdasági fellendülés a világban, főleg akkor nem, ha kialakítanak egy olyan új nemzetközi pénzügyi rendszert, amelyből eltávolítják a jelenlegi kockázati tényezőket.
A GKI 2008. október 27-én lezárt legújabb prognózisában nyolc százalékos munkanélküliségi rátát és a foglalkoztatottak létszámának 1-2 százalékos növekedését prognosztizálta.
A Kopint-Tárki vezető kutatója, Hárs Ágnes szerint a gazdaságban zajló változások és a gazdaságpolitikai lépések függvényében folyamatosan alakulnak a munkaerőpiaci várakozások, ezért most nehéz előre jelezni a foglalkoztatottság és a munkanélküliség alakulását. Hozzátette: az autóiparban várható, hogy több munkahelyet átmenetileg szüneteltetnek.
A Kopint-Tárki, 2008. október 22-én lezárt, legújabb előrejelzésében 8,2 százalékos munkanélküliségi rátát, és a foglalkoztatottak létszámának 0,2 százalékos csökkenését jelezte előre.
Ékes Ildikó, az Ecostat osztályvezetője az MTI-nek elmondta, hogy lehetségesek ugyan leépítések a következő esztendőben, de ez nem feltétlenül szükségszerű, mert sok tényezőtől függ egy-egy ilyen elhatározás. Ezek között említette, hogy az IMF-hitelből történő lehívás akár injekcióként is szolgálhat a vállalatok számára. Véleménye szerint rossz esetben egy százalékkal csökkenhet jövőre a foglalkoztatottak létszáma.
Hozzátette: a foglalkoztatottak számának csökkentésére azokon a területeken lehet számítani, ahol kereslet visszaesés tapasztalható, így például az autóiparban, az építőiparban, és a lakásberuházások vagy a bútorgyártás területén.
A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által bejelentett rendkívüli, átmeneti intézkedések hatásaival kapcsolatban a szakértő elmondta: a 13. havi nyugdíjakkal kapcsolatos módosítások elsősorban az élelmiszeripar számára jelenthetnek visszaesést, mivel az élelmiszerfogyasztás visszafogására ösztönözhetik a nyugdíjasokat. A közszférában dolgozók 13. havi bérének megvonása miatti fogyasztáscsökkenés azonban igen differenciált a köztisztviselők és a közalkalmazottak jövedelme közötti különbségek miatt, így annak hatása az élelmiszerszektortól a turisztikai szolgáltatásokig sok területen jelentkezhet - mondta Ékes Ildikó.
Az Európai Unió által támogatott projektekkel kapcsolatban elmondta: a társfinanszírozott programoknál kevesebb lehet a pénz, de a kormányzati szándékon is múlik egy-egy beruházás megvalósulása, emellett az IMF-keretből itt is kisegíthetik a projekteket.