3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Február végéig az összes 169 256 végtörlesztő 69 százalékának kiváltó forinthitel felvétele nélkül sikerült letudnia a devizaadósságát a végtörlesztés során. Mfor.hu-háttér.

A PSZÁF hétfőn megjelent végtörlesztési statisztikája szerint a több mint 169 adós közül 51 858-an tudták csak hitelből hitelbe menekülve letudni az árfolyamváltozás miatt komoly teherré váló devizaadósságukat. A felvett forinthitelek összege közel 313 milliárd forint volt a pénzügyi intézményeknél, ami az előző havi statisztikai adathoz képest 51 százalékos emelkedést jelent. A hitelt felvevők száma pedig 40 százalékkal emelkedett egy hónap alatt. A fennmaradó 117 398 adós pedig feltehetően a megtakarításaiból oldotta meg a devizahitel törlesztését.

Érdekesség, hogy a hitelt felvevők több mint fele, 56,6 százaléka nem a hitelező intézményénél vette fel a kiváltó hitelt, hanem más pénzintézetet választott. Korábban úgy gondolták, hogy a kiváltó hitelek iránti megnövekedett igény a takarékszövetkezeteket hozhatja majd előnyös helyzetbe. Az adatok alapján a hiteligénylők 26 százaléka, vagyis 13 771-en voltak azok, akik új ügyfélként szerződtek le valamelyik szövetkezettel, ők összesen 78,3 milliárd forint összegben igényeltek forinthitelt, ami előző hónaphoz képest 31,1 százalékos emelkedést jelent. Ezzel szemben a kereskedelmi bankok 14 344 új ügyfelet tudtak akvirálni (egy hónap alatt 40,1 százalékkal emelkedett ez a szám), akik a januári állapotokhoz képest 53,8 százalékkal több hitelt vettek fel - 86 milliárd értékben.

A növekedés oszlopok januárhoz képest mutatják a változásokat

169 ezren szabadultak meg a devizatehertől

A 169 256 adós 92 százaléka a kereskedelmi bankoknál törlesztett, ezzel szemben mindössze 1 százalék volt az, aki takarékszövetkezeteknél fizette vissza az adósságát, a többiek pedig hitelintézeti fióktelepeknél, valamint pénzügyi vállalkozásoknál fizettek. A végtörlesztők 96,6 százaléka svájci frank alapú hitelét törlesztette 946,5 milliárd értékben - végtörlesztési, vagyis 180 forintos árfolyamon számolva -, a maradék 3,4 százalék pedig euró és jen alapút - utóbbiak egyébként közel kétszerannyian, 3763-an voltak, mint az euróhitelt visszafizetők. Számításunk alapján a hiteltörlesztések átlagos nagysága a frank alapú hitelek esetében 8 millió forint volt, míg az eurónál 5,2, a jennél pedig 11,5 milliós hiteleket fizettek vissza az adósok.

370 milliárdos veszteség

Február végéig a törlesztő adósok összesen végtörlesztési árfolyamon számolva 984,2 milliárd forint értékben szabadultak meg a devizatehertől. Ha azonban aktuális árfolyamon történt volna a hitelek visszafizetése, akkor a bankok a 984,2 milliárd helyett 1 354 milliárdot kaptak volna vissza - ez 370 milliárdos veszteséget jelentett a pénzügyi intézményeknek. Egy hónap alatt egyébként a végtörlesztők száma közel 20 százalékkal emelkedett meg.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!