2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Bizottság tőkepiaci reformokat és tőkepiaci uniót javasol a tagállamoknak a jövő héten, remélve, hogy ezzel is növelhető a gazdaság finanszírozása - jelentette a Reuters hírügynökség vasárnap.

Az EU pénzügyi biztosa, Jonathan Hill által jegyzett terv szerint EU-szerte egységesíteni kellene a tőkepiaci szabályokat, növelni kellene a vállalati hitelezés értékpapírosítását - vagyis a piaci vállalatfinanszírozás szintén piaci refinanszírozását -, és olcsóbbá kellene tenni a kisebb vállalatok tőzsdei megjelenését.

A tervnek számos ellenzője van, akik arra gyanakodnak, hogy a tőkepiaci unió közös felügyelettel jár majd, ám az ilyen ügyekben általában akadékoskodó brit kormány ezúttal támogatja az európai megoldást, amelyben nagyobb szerephez juthatnak a londoni City pénzügyi szolgáltatói.

A tervezet azt a hagyományos problémát orvosolná, hogy Európában a vállalati hitelezés háromnegyede bankhitel, és a finanszírozásnak csak negyede származik a tőkepiacról részvény- és kötvényeladás formájában. Az Egyesült Államokban körülbelül fordított az arány.

Szakértők egyebek közt a tőkepiaci finanszírozás akadályait is azok közé az okok közé sorolják, amelyek miatt az EU-ban évek óta apad a hitelezés, benne a vállalati hitelezés is, és az EU lemarad az Egyesült Államok mögött a 2008-09-es pénzügyi válság gazdasági következményeinek leküzdésében.

Az Európai Központi Bank tavaly év vége óta reklámot csinál a cégadósságot finanszírozó értékpapíroknak azzal, hogy vásárol ezekből, ha minőségüket megfelelőnek tartja. Ám az erre költött összeg eddig nagyon szerény volt. Közben végeérhetetlenül zajlik a szakmai vita, hogyan lehetne a csomagba gyűjtött követelésekkel támogatott, rendszerint nagy hozamú értékpapírokat átláthatóvá és ellenőrizhetővé tenni úgy, hogy ettől a piaci vonzerejüket ne veszítsék el, emlékezve arra, hogy a nagy pénzügyi válság egyik kiindulópontja éppen az ilyen, úgynevezett követeléssel fedezett értékpapírok (ABS) összeomlása volt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!