Egyre inkább úgy tűnik, hogy a Veres János által nemrégiben két százalékra módosított GDP-előrejelzés is optimista, jelentette ki Suppan Gergely. Sokkal valószínűbb az 1-1,5 százalék körüli gazdasági növekedés. Ez is csak abban az esetben lehetséges, ha 2009 második félévében gyorsan normalizálódik a helyzet, azonban az első félév már biztosan gyenge lesz.
A legrosszabb forgatókönyv akkor következhet be, ha teljesen leállnak a bankok a hitelezéssel, ebben az esetben mínusz két százalékos recesszió is elképzelhető. Ez azonban a legpesszimistább pálya, amit talán sikerül elkerülni. Még azonban ha nem is áll le teljesen a banki hitelezés, akkor is emelkedő kamatokkal kell majd szembenézni.
Elbocsátások számos ágazatban
A válságnak természetesen komoly áldozatai lesznek. Elsőként az exportágazatok (főleg az ipar) kerülhetnek bajba. Itt az elemző szerint gyárbezárásokra és a termelés hosszabb- rövidebb idejű leállására kell számítani. Sérülékenynek tűnnek azok az ágazatok is, amelyben a vevők nagyban rá vannak utalva a banki finanszírozásra.
Ide tartozik például az ingatlan-forgalmazás, ami hosszú lejáratú jelzáloghiteleken alapszik. Itt a lakosság egyre nehezebb banki feltételekkel találhatja magát szemben. Értelemszerűen az építőipar is súlyos helyzetbe kerülhet, hiszen visszaeshet a lakásépítés üteme, és a kereskedelmi ingatlan-beruházások volumene.
Nagy veszteségeket szenvedhet el majd az autókereskedelem is, amely szintén nehezebbé váló hitelfelvétellel és a csökkenő lakossági jövedelmek miatt komoly kereslet-visszaeséssel számolhat. Így tömegesen szűnhet meg az ebben az ágazatban főként ügynöki rendszerben javadalmazott munkavállalók munkahelye, de legalábbis jövedelem-visszaeséssel számolhatnak a dolgozók és a cégek.
Vagyis a gazdasági pangás tömeges munkanélküliséghez vezethet, ami újabb keresletcsökkenést okozhat. Még az is elképzelhető, hogy a válságban kialakul egy lefelé tartó spirál, amiből nagyon nehéz lesz majd kitörni, figyelmeztet az elemző.
Ezzel párhuzamosan a kiskereskedelem egésze is nehéz helyzetbe kerülhet. A fogyasztási hitelek drágulása és szűkülése miatt már a karácsonyi vásár is sokkal rosszabb lehet a vártnál, a lakosságnak egyre kisebb lehetősége lesz jövedelmét hitelből kipótolnia.
A nemzetközi pénzügyi válság remélhetőleg hamarosan nyugvópontra jut, és az árfolyamok zuhanása megáll, miután a piacok beárazzák a várható recessziót. Addig azonban sok minden történhet, és még több meglepetéssel is szolgálhat a világgazdaság.
Bérbefagyasztás, nyugdíjcsökkentés
A gazdasági kilátások romlása veszélybe sodorhatja a költségvetési egyensúlyt is. Könnyen lehet, hogy szükség lesz a kiadási oldal megnyirbálására, többek között bérbefagyasztásra, illetve a 13-dik havi nyugdíj eltörlésére, tette hozzá Suppan Gergely.
VMI
Menedzsment Fórum