3p

A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (GYIA) 0,22 százalékkal maradt el szezonálisan kiigazítva az előző havi szinttől. A felülvizsgált adatok szerint ez már a harmadik hónap, amikor a reálgazdaság teljesítménye visszaesést mutat. A GYIA összetevői közül a hónap során hat a növekedés, négy a csökkenés irányába hatott, de utóbbiak erőteljesebbek voltak.

Aggasztó jelek mutatkoznak a magyar gazdaságban, kifulladóban van a kilábalás. A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (GYIA) szeptemberre 0,22 százalékos visszaesést jelez. Ez tavaly július óta a legrosszabb teljesítmény, ugyanakkor már az elmúlt két hónapban is csökkenés mutatkozott. Ennyiből már nagy valószínűséggel lehet a gazdasági növekedés megállására következtetni. Ez év tavaszig még viszonylag egészséges, a válság előtti időszakot idéző teljesítményt nyújtott a gazdaság, néhány hónapban kiugró volt a bővülés, de úgy látszik, csak a válság miatt alacsonyra került bázishoz képest.

Az egyszeri tényezők közül a készletezési ciklus emelendő ki, a raktárak kiürítése 2009 elején az egyik legjelentősebb fékező erőt jelentette ugyanis a gazdaság számára, míg az idei első hónapokban éppen a készletfeltöltés volt az egyik húzóerő. Ez a hatás azonban őszre gyengült, mivel normalizálódtak a készletszintek. Emellett az egyre gyengülő külső kereslet, és a még csak éppen hogy életjeleket mutató hazai eladások határozzák meg a trendet. A gazdaságpolitikai lépések az erős keresleti trendeket nem tudták érdemben befolyásolni.

A gyenge szeptemberi GYIA-adat több mögött vegyesen mozgó összetevők állnak. Némi meglepetésre több részindikátor hatott a növekedés irányába, mint amennyi a csökkenés felé, ám utóbbiaknak erőteljesebb volt összességében a hatásuk. Csökkent a reálkamat szintje, ez pozitívan hatott a gazdaságra, és a pénzkínálat reálértéke is emelkedett, ami növekvő gazdasági aktivitással szokott együtt járni. Ismét emelkedett a tőzsdeindex is, csakúgy, mint a fogyasztási hitelek állománya, így tehát a pénzügyi mutatók többsége kedvezően változott az augusztusi álláshoz képest. Egyedül a hosszú és rövid lejáratú állampapírok hozama közötti különbség emelkedése volt fékező hatással a nem reálgazdasági indikátorok közül.

Romlottak a német üzleti várakozások is, ez a magyar exportot hátráltatja, még akkor is, ha a rossz hangulat csak átmeneti. Az átlagkereset reálértékének csökkenése is fékezőleg hat, és ugyancsak a munkaerőpiac siralmas helyzetére világít rá a munkakeresés átlagos időtartamának további növekedése is, amely egyébként már meghaladja a másfél évet. Az ipar azonban jó teljesítményt nyújtott, így valamelyest tompította a szeptemberi visszaesés mértékét. A termelés és a belföldi eladások is emelkedtek az előző időszakhoz képest, igaz, a szektor teljesítményére az idén aligha volt panasz. Mégsem állítható biztosra a GYIA alapján, hogy elkerülhető egy újabb recesszió, a külföldi hírek is egyre inkább a konjunktúra várható lanyhulásáról szólnak, és ez az eddigi egyetlen húzóerőnk, a külkereskedelem kifulladásával fenyeget.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!