Szeptember végén 22 199 milliárd forint, a GDP 77,1 százaléka volt az államháztartás bruttó adóssága az előző negyedévi 77,7 százalékos arány után - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfő reggel közölt statisztikájából. A jegybank adatai szerint július és szeptember között az új hitelfelvétel 180 milliárd forinttal növelte az adósságunkat, ugyanakkor az eurós forint 149 milliárddal csökkentette azt.Összegében viszont emelkedett az adósságunk, hiszen június végén még csak 22 168 milliárd forinttal tartroztunk. A 31 milliárd forintos növekedés nem mondható jelentősnek, de egy év után fordult elő, hogy nőtt az adósság összege az előző negyedévhez képest.A mostani 77,1 százalékos bruttó adósságarány egyébként 2008 vége óta a legalacsonyabb.
Az elmúlt három negyedév adatai egyébként rendre azt mutatták, hogy a forint erősödésének köszönhetően csökkent a GDP-arányos adósságunk, hiszen a tranzakciók minden negyedévben növelték az adósságot, az átértékelődés viszont az utóbbi három negyedévben sorozatban 597, 249, majd 149 milliárddal csökkentette a tartozásunkat.
Legutóbb éppen egy éve volt példa arra, hogy emelkedjen a bruttó adósságrátánk egyik negyedévről a másikra: a 2011. második negyedévi 77,9 százalékról három hónap alatt 82,9 százalékra növekedett a tartozásunk a GDP arányában.
A bruttó maastrichti államadósság csökkenése mellett a nettó adósságrátánk emelkedett, a második negyedéves 55,2 százalék után szeptember végén a GDP 56,7 százalékát tette ki. Az államháztartás nettó tartozása a jegybank adatai szerint 16 330 milliárd forint volt a negyedév végén.
2012 harmadik negyedévében a központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 113 milliárd forint volt. A központi kormányzat pénzügyi eszközeinek tranzakcióból fakadó állománynövekedése mögött elsősorban a betétállomány és a vállalatokkal szembeni adókövetelések növekedése áll, ezt részben ellensúlyozza a tulajdonosi részesedések (elsősorban befektetési jegyek) állományának tranzakcióból fakadó csökkenése. A kötelezettségek tranzakcióból eredő állományváltozása is növekedést mutat, amiben elsősorban a külföldiek államkötvény vásárlásai játszottak jelentős szerepet, miközben a külföldről felvett hosszú lejáratú hitelek esetében nagymértékű állománycsökkenés mutatkozik tranzakcióból eredően - olvasható az MNB közleményében.
Az állam tulajdonában lévő részvények állománya a harmadik negyedévben 16,6 milliárddal csökkent, míg befektetési jegyekből 31,2 milliárd forint értékben adott el a kormány. Ezzel vélhetően folytatódott a magánnyugdjípénztáraktól származó vagyon fokozatos értékesítése.
A jegybank adatai szerint szeptember végén a központi kormányzat tulajdonában 2422,8 milliárd forintnyi készpénz és betét volt, ez 250,7 milliárd forinttal haladta meg a három hónappal korábbit. Ez gyakorlatilag a kormány tartalékának felel meg, melynek legnagyobb része az 1876,2 milliárd foriontnyi folyószámlabetét volt, ami mellett volt 542,4 milliárd forintnyi egyéb betét.
A betétek és a készpénz mellett 713,6 milliárd forintnyi nem részvény jellegű értékpapírral rendelkezett az államháztartás, ez 115,7 milliárd forintos csökkenést jelentett június végéhez képest. A legnagyobb tételt az állam kezében lévő részvények és részesedések tették ki, ezek szeptember végén 4008,3 milliárd forintra rúgtak, egy negyedév alatt 139,7 milliárddal csökkentek.
Az állam kötelezettségeit tekintve a legnagyobb részt a nem részvény értékpapírok tették ki, amely gyakorlatilag a kötvényállományt takarja, ez szeptember végén 17 651,9 milliárd forint volt a jegybank statisztikája szerint. Emellett jelentős tételnek mondható az 5433,4 milliárd forintos hitelállomány.
Az MNB adatai szerint a háztartások nettó finanszírozási képessége az előzetes adatok szerint 2012 harmadik negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 5,6 százaléka (1621 milliárd forint) volt. 2012 harmadik negyedévében a háztartások nettó finanszírozási képessége (337 milliárd forint) a negyedéves GDP 4,5 százalékát tette ki.
A háztartások pénzügyi eszközei a harmadik negyedévben 27 588,7 milliárd forintra növekedtek, ennek a legnagyobb részét, 10 882,2 milliárdot tulajdonrészek tették ki, emellett majdnem ugyanekkora, 10 364,4 milliárdos volt a készpénz- és betétállomány.A háztartások adóssága a második negyedév végi 9936,8 milliárd forintról három hónap alatt 9619,8 milliárdra csökkent, ebben a hitelek folyamatos törlesztése mellett jelentős szerepe volt a forint erősödésének.
Beke Károly
mfor.hu