Vendégkommentárjában Mario Draghi kiemelte, hogy a központi bankok pénzügypolitikájának egyik legfontosabb eleme a kommunikáció. Ez azonban nem volt mindig így, az amerikai Fed például sokáig még a kamatdöntő ülések eredményeit sem közölte, és ezekre csak a piaci reakciók alapján lehetett következtetni.
A Fed végül 1994-ben határozta el, hogy nyilvánosságra hozzák a kamatdöntéseket. Akkoriban - 1994 és 1998 között - építették ki az EKB-t, amely már a központi bankok történetének egy új korszakában kezdett működni. Ebben az új korszakban a kommunikáció jelentősége sokkal nagyobb, egyrészt azért, mert a központi banki függetlenség erősödésével párhuzamosan mind fontosabb a kapcsolat a nyilvánossággal, másrészt pedig azért, mert a pénzügyi piacok liberalizációja révén a pénzügypolitika hatékonyságát nagyban meghatározza a jövőbeni kamatdöntésekre vonatkozó várakozások irányítása - fejtette ki Mario Draghi.
Az EKB mindig is az elsők között volt a központi banki munka átláthatóságát erősítő megoldások alkalmazásában. A legnagyobb központi bankok között elsőként vezette be például azt, hogy havonta sajtókonferenciát tart, amelyen ismerteti tevékenységét, döntéseit és azok hátterét.
Az euróövezet központi bankja azonban tovább kíván nyitni a nyilvánosság felé, ezért 2015-től rendszeresen nyilvánosságra hozzák a kormányzótanács - az euróövezet monetáris politikájának kialakításáért, egyebek között az irányadó kamatok meghatározásáért felelős testület - ülésein elhangzottak összefoglalóját. "Jelenleg teszteket végzünk, hogy megtaláljuk a megfelelő formátumot, hiszen azt akarjuk, hogy az összefoglalók érthetők legyenek az érdeklődő nyilvánosság számára" - írta az EKB elnöke.
MTI