3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A megkérdezett 27 elemző közül 24 további, 25 bázispontos kamatcsökkentést, a többi három kamattartást vár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának hétfői kamatdöntő ülésétől, így az alapkamat 5,25 százalékra süllyedhet.

A legtöbb elemző szerint semmilyen érv nem szól amellett, hogy a  monetáris tanács változatlanul hagyja az alapkamatot -, amelyet július óta minden hónapban csökkentett -, mindaddig amíg a befektetők étvágya a forint eszközök iránt alább nem hagy. A Reuters felmérésnek csütörtökön nyilvánosságra hozott eredménye szerint az elemzők decemberre 5,0 százalékos alapkamatot várnak, ami ezen a szinten marad 2011. decemberében is.

A felmérésben résztvevő elemzők szerint a Fidesz győzelmét hozó első választási fordulót követően 25-35 bázisponttal csökkentek az állampapír hozamok és mintegy 1 százalékkal erősödött a forint az euróval szemben, s ezzel túltett a régiós vetélytársain. A hétvégén esedékes második fordulóban a Fidesz elég erős támogatást nyer majd ahhoz, hogy beindítsa a reformokat. Így a kedvező belföldi kilátások párosulva a külföldi befektetők kockázatvállalási hajlandóságának növekedésével kedvező feltételeket teremtenek  a kamatcsökkentéshez, mondták az elemzők.

A gazdaságnak is jót tenne az alacsonyabb kamatszint, miután tavaly 6,3 százalékkal zsugorodott a GDP, és mind a fogyasztás, mind pedig a beruházások gyengélkednek. A mérsékelt infláció úgyszintén teret enged a kamatcsökkentésnek, és a piac is beárazta már a 25 bázispontos kamatcsökkentést. A kamatcsökkentés mellett szól az is, hogy tompíthatja a választásokat követő forint erősödés esélyét, amely hátrányosan érintené az exportőröket, és  egy hirtelen visszapattanás kockázatát vonná maga után.

Mindazonáltal a jegybank azért is  kitart az eddig folytatott óvatos kamatpolitikája mellett, mert egy kedvezőtlen fordulat a görög adósságválságban, vagy a nemzetközi likviditási helyzetben valamikor az év hátralévő részében megnehezítheti Magyarország helyzetét, miközben a hazai költségvetés is kockázatokkal terhes.  Márpedig a további monetáris könnyítésnek is feltétele a szigorú költségvetési politika ahhoz, hogy ne veszélyeztesse az árfolyam stabilitását - hangsúlyozták az elemzők.

A felmérés eredménye szerint a 12 havi infláció áprilisban 5,6 százalék lesz a márciusi 5,9 százalék után, 2010 átlagában pedig a korábban vártnál 0,2 százalékkal magasabb, 4,4 százalék. Az idei év végére 3,55 százalékos fogyasztói áremelkedést várnak az elemzők, 2011 átlagában pedig 2,9 százalékot. A gazdasági növekedésre adott előrejelzések 2010-re változatlanul nulla százalékról szólnak azzal, hogy az első negyedévben 2,1 százalékra lassul a gazdaság visszaesése, 2011-ben pedig  2,9 százalékkal nő a GDP. Az államháztartás az elemzői prognózisok szerint 4,9 százalékos  GDP-arányos hiánnyal zár 2010-ben, és 4,0 százalékos deficittel 2011-ben.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!