Hétfő délután kezdődött az Országgyűlésben a 2011-es költségvetés általános vitája, melynek megnyitásaként a miniszterelnök szólt a képviselőkhöz. A vitát összesen harminc órásra tervezik, ezért a héten négy napig ülésezik a parlament. Orbán szerint a 2011-es a megújulás költségvetése, célja, hogy maradjon esélyünk arra, hogy hazánk sikeres ország legyen.
A régi ösvény járhatatlan
Most egész Európa azzal a kényelmetlen helyzettel szembesül, hogy a kitaposott ösvények elfogytak, legfeljebb a múltat lehet bejárni újra és a múlt hibáihoz lehet megérkezni - mondta Orbán Viktor. A kormányfő szerint nekünk is érdemes tudomásul vennünk, hogy aki a mai világban sikeres akar lenni, az csak új utakon juthat el a céljaihoz.
"Nem kisebb célt tűztünk ki magunk elé, mint hogy sikeres ország leszünk. Elegünk lett a kudarcokból" - szögezte le Orbán. Szerinte fontos figyelembe venni, hogy sikeres nemzetet csak sikeres emberek alkothatnak.
"A stabil kormánytöbbség versenyelőnyt jelent, de ezt be is kell váltani, amire mindössze egy év van" - hangsúlyozta Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint azért csak egy évünk van, mert az elmúlt évek kormányai adósságcsapdába taszították az országot. Ma államadósságunk meghaladta a 20 000 milliárd forintot. Adósságszolgálat és adósságtörlesztés nélkül 0,8 százalékos többletet mutatna jövőre a költségvetés - tette hozzá a kormányfő.
Újabb tabuk dőlhetnek
A kormányfő szerint a következő egy évben rendkívüli intézkedésekre lesz szükség, különben az adósság maga alá temeti céljainkat, lehetőségeinket. Orbán szerint ha jövőre meghozzunk a szükséges intézkedéseket, akkor versenyben maradunk azért, hogy a világban zajló változások nyertesei leszünk.
"Úttörő adórendszerre van szükség, át kell alakítani az egészségügyet, hogy finanszírozható legyen, és egyben megfeleljen a követelményeknek. Ehhez is tabukat kell majd dönteni, akárcsak az oktatás átalakításakor" - hangsúlyozta Orbán. A kormányfő szerint hazánkban nem fordulhat elő többé, hogy bárki számára kötelezővé tegye az állam, hogy a pénzét magánbefektetőkre bízva kockáztassa.
A miniszterelnök szerint a januártól életbe lépő fair adórendszer lényege nem az lesz, hogy kizsebelje az embereket, hanem az, hogy mindenki arányosan vállalja a terheket.
Matolcsy hozta a számokat is
A miniszterelnök szerint azért fontos a már annyit emlegetett egymillió munkahely létrehozása, mert mindenkinek biztosítani kell a hazájában való tisztes megélhetést. Orbán szerint hazánk az elmúlt hónapokban olyan jelentős változásokat vitt véghez, melyeket Európában még csak most kezdenek mérlegelni.
A kormányfő ideológiai jellegű beszéde után Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter folytatta a számokkal: a 2011-es költségvetés eredményszemléletű hiánya 2,94 százalék lesz, az elsődleges egyenlegünk viszont már 0,8 százalékos szufficitet mutat majd.
Matolcsy szerint a költségvetés tervezésekor 3 százalékos gazdasági növekedésre, 3,5 százalékos inflációra és arra építettek, hogy nem romlik majd a külső konjunktúra. A miniszter szerint már jövőre csökkenhet az államadósság a GDP arányában, ami azért kedvező, mert a magas adósság automatikusan magas kamatszintet jelent, ami folyamatosan veszélybe sodorja a költségvetési egyenleget.
A nemzetgazdasági miniszter szerint 2011-ben mi leszünk az egyetlen ország az Európai Unióban, melynek csökken az államadóssága, a deficit pedig az ideihez hasonlóan az ötödik legalacsonyabb lesz. "A magyar költségvetés alapvetően három nagy szerkezeti gyengeséggel küzd: az 1000 milliárd feletti kamatteherrel, az állami nyugdíjkassza majdnem 900 milliárdos hiányával és az egészségügyi kassza több mint 700 milliárdos deficitjével" - hangsúlyozta Matolcsy. Mindezek összességében 10 százalékos állandó lyukat jelentenek a költségvetésben - tette hozzá.
A miniszter szerint azért fontos az egymillió új munkahely létrehozása, mert ezek a jelenlegi helyzetben évente 1000 milliárdos pluszbevételt jelentenének az államnak, azzal legalább a nyugdíjkassza rendben lenne. Matolcsy szerint a beruházási rátát a következő években 25 százalék környékére kell emelni, az állami bürokráciát pedig negyedével csökkenteni kell, ami további 600-800 milliárdos megtakarítást jelenthet majd. Mindezek mellett szükség van tartósan 3 százalék feletti gazdasági növekedésre , illetve a nyugdíj- és egészségügyi kassza egyensúlyba hozására.
Beke Károly
mfor.hu