2p

Jóváhagyta az Európai Bizottság szerdán a jelentős magyar érdekeltségekkel is rendelkező belga KBC szerkezetátalakítási tervét.

A terv megfelel az uniós állami támogatási szabályoknak, kezeli a pénzügyi stabilitási aggodalmakat, és hosszú távon biztosítja a pénzintézet működését - szögezte le közleményében a brüsszeli végrehajtó testület.

Saját közleményében a bank megerősítette, hogy a terv részeként tőzsdei kibocsátás keretében eladja a cseh CSOB bank kisebbségi tulajdonhányadát. Hasonló lépésre kerülhet sor a jövőben más közép- és kelet-európai országokban, így a magyar K&H Bank esetében is - tették hozzá a közleményben, kiemelve, hogy a KBC továbbra is erős pozíciókat kíván elfoglalni a térségben. Belgium mellett a bank Magyarországot, Csehországot, Szlovákiát, Bulgáriát és Lengyelországot nevezte meg fő üzleti tevékenységi területként.

A belga sajtó korábban arról írt, hogy mind a cseh, mind a magyar bank esetében a KBC 40 százalékos részesedést kíván tőzsdére bocsátani, ezt azonban a szerdai közlemény nem

Neelie Kroes versenyügyi biztos elégedettségét fejezte ki azzal, hogy a belga hatóságokkal folytatott szoros együttműködésnek köszönhetően sikerült "jó egyensúlyt" találni a bank átalakításának témájában. Sajtótájékoztatóján a holland biztos hangoztatta, a bizottság továbbra is arra törekszik, hogy nagyon gyorsan döntsön a bankok állami támogatásáról a nemzetközi pénzügyi válság következményeinek mielőbbi elhárítása érdekében.

Külön üdvözölte a bizottság, hogy az átalakítás költségeiből egy jelentős részt a KBC maga finanszíroz.

A brüsszeli bizottság egyebek között kétszer 3,5 milliárd eurós újratőkésítést hagyott jóvá a terv keretében. Ezekre Brüsszel már előzetesen rábólintott, ám a bank addig nem kívánta véglegesíteni a tervet, amíg a végleges jóváhagyás meg nem születik.

A bizottság azt is hangoztatta, hogy az átalakítás nyomán a KBC megtartja egységes banki és biztosítói modelljét. Megválik viszont néhány olyan tevékenységi elemétől, más térségek mellett Közép- és Kelet-Európában is, amelyek nincsenek teljes összhangban központi modelljével.

Jóváhagyta szerdán Brüsszel a holland ING és a brit LLoyds átalakítás tervét is. Az ING 10 milliárd eurónyi állami támogatást, a LLoyds pedig 28,6 milliárd eurós segítséget kapott.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!