5p

Enyhültek a külső finanszírozási kockázatok Kelet-Európa számos gazdaságában az elmúlt hónapokban, a pénzügyi válság azonban "költséges örökséget" hagy maga után, és emiatt változatlanul negatív a térség szuverén adóskockázati besorolásainak dinamikája - áll a Fitch Ratings által a feltörekvő Európa helyzetéről csütörtökön Londonban kiadott átfogó elemzésben.

A cég illetékes igazgatója az elemzés közzététele után az MTI-nek azt mondta: Magyarország államháztartási helyzete jobb a térségbeli átlagnál, a közadósság azonban magasabb. A legnagyobb európai hitelminősítő új előrejelzése szerint a recesszió hatására a térség egészének átlagában a tavalyi 1,1 százalékról az idén 5,9 százalékra duzzad a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiány, jövőre azonban 4,6 százalékra csökken.

A 18 oldalas elemzéshez fűzött táblázatos kimutatás szerint Magyarország az egyetlen a közép-európai hármak közül, ahol a Fitch Ratings jövőre az államháztartási hiány csökkenését várja. A cég az idén 3,9 százalékos, 2010-re 3,6 százalékos magyar deficitet vár, Csehországban ugyanakkor az idei 6 százalékról 6,3 százalékra, Lengyelországban 5,5 százalékról szintén 6,3 százalékra emelkedő központi hiányt jósol.

Edward Parker, a Fitch Ratings felzárkózó európai szuverén minősítésekért felelős igazgatója Londonban az MTI-nek azt mondta: Magyarország "kicsit kilóg a sorból", tekintettel arra, hogy jóval a válság előtt hozzálátott a költségvetési kiigazításhoz. Magyarország így bizonyos értelemben előrébb tart, mivel a kormány jelentős költségvetési konszolidációs intézkedéseket hajtott végre, és a ciklikus kiigazítással számolt hiány "nagyon kicsi".

Parker szerint ugyanakkor a magyar gazdaságot sérülékennyé teszik a térségbeli országokénál magasabb adósságráták, amelyeket nehéz lesz stabilizálni és csökkenteni, ha a jövőbeni gazdasági növekedés vérszegény lesz, vagyis "a kép vegyes".

A Fitch Ratings igazgatója kiemelte ugyanakkor, hogy Magyarország egyike azon térségi gazdaságoknak, amelyek esetében a hitelminősítő nem változtatott eurócsatlakozási dátum-előrejelzésén. A cég "sok-sok éve" azzal számol, hogy Magyarország 2014-ben csatlakozhat az euróövezethez, és most is ez a helyzet.

Lengyelország "jó példa a (csatlakozási) menetrend elcsúszására": még az idei év korábbi szakaszában is elképzelhető volt a 2012-2013-as belépés, de most már 2014 tűnik reálisabb időpontnak, a költségvetési hiány növekedése miatt - mondta Parker. Az igazgató szerint Csehország, ahol a politikai akarat komoly tényező e kérdésben, várhatóan 2014-2015-ben csatlakozhat.

A JP Morgan bankcsoport október első felében kiadott londoni elemzésében azt írta: a Magyarországon elkezdett szerkezeti reformok a ház szakértői szerint lehetővé tehetik, hogy Magyarország előbb vezesse be az eurót, mint Lengyelország és Csehország.

A Bank of America-Merrill Lynch befektetési csoport londoni részlegének nemrég kiadott elemzése szerint Magyarország költségvetési szempontból a világ élvonalában lehet jövőre. A ház az előrejelzésben elképzelhetőnek nevezte, hogy a ciklikus kiigazítással számolt strukturális többlet Magyarországon 2010-ben elérheti a GDP-érték 6 százalékát.

A Fitch Ratings a felzárkózó Európáról csütörtökön kiadott prognózisban az előző, júniusi térségi előrejelzésben szereplő 4,6 százalékról 6,1 százalékra rontotta az országcsoportra adott idei egész évi GDP-visszaesési előrejelzését, elsősorban a kedvezőtlen bázishatásokra és a vártnál nagyobb idei első félévi teljesítménycsökkenésre hivatkozva. A cég jövőre 2,6 százalékos, 2011-ben 3,2 százalékos térségi növekedést vár.

Az átlagon belül Magyarországon a hitelminősítő az idei évre jósolt 6,7 százalékos visszaesés után 2010-ben még 0,4 százalékos GDP-mínuszt, 2011-ben másfél százalékos egész évi növekedést valószínűsít. A Fitch Ratings elemzése szerint az egész világon Kelet-Európát érintette messze a legnagyobb mértékben a pénzügyi válság. A cég kiemeli, hogy a globális feltörekvő térség egészére mindössze 0,1 százalékos idei GDP-visszaesést vár, és ha Kelet-Európa nem nyomná le az átlagot, a felzárkózó országcsoport összességében növekedne az idén.

"Ennél jobb hír" ugyanakkor, hogy a Kelet-Európára adott 2,6 százalékos jövő évi növekedési prognózis javított jóslat: az előző előrejelzésben még 1,5 százalékos GDP-plusz szerepelt 2010-re - áll a Fitch csütörtöki elemzésében.

A cég hozzáteszi: az eddigi előzetes és részleges adatok arra utalnak, hogy a kelet-európai recesszió az idei első negyedévben elérte mélypontját, és azóta "marginális ütemű" növekedés kezdődött térségi szinten.

A Fitch Ratings azt jósolja, hogy csökken a térség bruttó külső finanszírozási igénye (folyómérleg-hiány plusz a közép- és hosszú távon lejáró kötelezettségek), amely a cég szerint az idén és jövőre is 304 milliárd dollár lesz, a tavalyi 363 milliárd dollár után.

Az országcsoport szuverén adóskockázati besorolási dinamikája azonban továbbra is negatív, jóllehet csökkenő mértékben. Az elemzésből kitűnik, hogy a hitelválság 2007. augusztusi kirobbanása óta a Fitch tizenegy térségi ország devizaadós-osztályzatát rontotta összesen 19 fokozattal. A legsúlyosabban érintett Lettország besorolása négy fokozattal, Magyarországé - amelyet a cég közepes befektetői "BBB" szinten tart nyilván - több más országéhoz hasonlóan egy fokozattal romlott.

Az idei második negyedévben azonban már csak három, a harmadikban pedig egy leminősítés volt a térségben. Ugyanakkor 12 kelet-európai ország, köztük Magyarország kilátása negatív, és csak egy besorolás kilátása pozitív, Törökországé - áll a Fitch Ratings csütörtöki elemzésében.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!