A 4 százalékos növekedés világszinten is kiemelkedő lenne, az Index ezért összehasonlította a hasonló fejlettségű országok idei és jövő évi növekedési előrejelzéseit.
Nem meglepő módon, az adatokból az látszik, hogy ha az azonos jövedelmű országokéval vetjük össze a magyar növekedést, akkor az idei adatok és a jövő évi becslések alapján a középmezőny végén tanyázunk. A lap grafikonokon ábrázolta azoknak az országokban a növekedési ütemét, ahol az egy főre eső bruttó nemzeti össztermék, azaz a GDP a magyarénál vagy legfeljebb 30 százalékkal magasabb, vagy legfeljebb ugyanennyivel alacsonyabb.
Ezeknek az országok Magyarországhoz viszonyított fejlettsége GDP/főben mérve a +/- 30 százalékos sávon belül van. Azért ezeket az országokat vizsgálták, mert a gazdasági fejlettség különböző szintjein jelentősen eltérő növekedés a jellemző: a kevésbé fejlett gazdaságok általában erőteljesen, akár 8-10 százalékkal, a fejlettek pedig 0-3 százalék között szoktak bővülni évente, már amikor éppen nem zsugorodnak.
Így a grafikonról kiderül, hogy a 2 százalék körüli idei növekedésünk (igaz, Matolcsy itt is ragaszkodik a 3 százalékos előrejelzéshez) messze alatta van a panamai vagy a román 5 százalék környékén várhatóhoz. De a régióból Szlovákia és Lengyelország is várhatóan 3 százalék felett fog növekedni idén. Jövőre a 4 százalékos növekedést csak Panama, Gabon és Malajzia tudná felülmúlni.