"A következő egy évben a magyar vezérigazgatók mindössze 15 százaléka számít globálisan gazdasági növekedésre, a megkérdezettek többsége szerint nem valószínű, hogy az idén véget fog érni a világgazdasági válság" - mondta a sajtótájékoztatón Lőcsei Tamás, a PwC cégtársa.
Érdekesség, hogy a rossz globális kilátások ellenére a cégvezérek 47 százaléka növekedést vár a saját vállalatától idén, míg hároméves időtávon ez az arány 78 százalék. Ezzel persze még mindig el vagyunk maradva a globális felmérés eredményeitől, a világ nagy részén 80-90 százalék vár növekedést a saját vállalatától, a világátlag 84 százalék. "Kimondottan pesszimista a magyar vállalatvezetők véleménye, a felmérés eredményei azt mutatják, hogy a cégek a következő egy évben a túlélésre fognak játszani" - emelte ki ezzel kapcsolatban Futó Péter, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke.
A fenti tézist támasztja alá az is, hogy a megkérdezett cégvezérek idén rigorózus menedzsmentre, további költségoptimalizálásra és visszafogott beruházásokra számítanak. A válságból való kivezető út, illetve a növekedés szempontjából a vezérigazgatók legnagyobb része elsősorban új termékek és szolgáltatások kifejlesztésében látja a jövőt. Emellett a cégfelvásárlások és összeolvadások növekvő számára számítanak, realitásként látják ezt a válságkezelés egyik megoldásaként a kis magyar piacon.
A felmérés másik fontos megállapítása, hogy a magyar vállalatok az ügyfélkapcsolatok gondozásában látják a kivezető utat, ezen belül nem az új ügyfelekre, hanem a meglévő ügyfelekkel kapcsolatos erősebb kapcsolatot emelték ki.
"A vállalatvezetők kétharmadának tervei között első helyen szerepel a költségek optimalizálása és a személyi rendszer átalakítása. Az utóbbi egy évben a vállalatok négyötödénél volt példa valamilyen költségcsökkentő intézkedésre, idén pedig 73 százalékuk számít további hasonló lépésekre" - hangzott el a sajtótájékoztatón. A PwC cégtársa szerint azonban a kiadáscsökkentés nem minden esetben elbocsátásokban nyilvánul meg, bár a vezérigazgatók 34 százaléka idén további létszámcsökkentést vár.
A bizonytalan környezet okozza a legtöbb problémát
"A válaszokból az is kitűnik, hogy a magyar cégvezetők a következő egy évben több időt szeretnének tölteni a szabály- és törvényalkotókkal való tárgyalásokkal, ebben látják a kiutat a szabályok jelenlegi átláthatatlanságából" - hangsúlyozta Lőcsei Tamás.
A veszélyek között a vezérigazgatók első helyen a bizonytalan növekerdési kilátásokat említették, második helyen a forint árfolyamának ingadozása, míg a harmadikon a bizonytalan szabályozás szerepelt. A PwC cégtársa szerint érdekes például, hogy a korrupciót csak a cégvezérek 39 százaléka említette veszélyként.
"A felmérés résztvevői egyértelműen kifejezésre jutatták a kiszámítható gazdaságpolitika iránti igényt, ebből a szempontból az államháztartás helyzetét tartják a legnagyobb veszélynek, és üdvözölnének további növekedésösztönző lépéseket a kormánytól" - emelte ki Lőcsei. Hozzátette: a cégek attól tartanak, hogy a gondok esetleg adóemelésekben nyilvánulnak majd meg.
70 cégvezető véleményét kérték ki
Hazánkban idén először készítette el a PricewaterhouseCoopers (PwC) vezérigazgatói felmérését, melyet a 15 éve rendszeresen elkészülő globális felmérés mintájára indítottak el. "Kilenc iparágból közel 70 hazai vállalat vezetőjét kerestük meg személyesen tavaly november és idén január között, hogy megkérdezzük a véleményüket a gazdasági kilátásokról és saját cégük helyzetéről" - emelte ki Nick Kós, a PwC könyvvizsgálati üzletágának vezetője.
A felmérésben a könyvvizsgáló cég partnere a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) volt. A szakmai szervezet a magyar versenyszféra több mint 60 százalékát tömöríti, 6000 vállalat a tagja. "A növekedés beindításának szükséges, de nem elégséges feltétele a kiszámíthatóság és az elvesztett bizalom visszaszerzése. A nemzetközi szervezetek és a külföldi befektetők bizalmának visszaszerzése kulcsfontosságú" - emelte ki Futó Péter, a szervezet elnöke.
Beke Károly
mfor.hu