4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Globálisan mindössze a hazai cégvezetők 15 százaléka vár gazdasági növekedést 2012-ben, viszont majdnem minden szakember arra számít, hogy a saját vállalata növekedni tud majd idén - derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből. A bizonytalan helyzetben a cégvezérek további kiadáscsökkentésre készülnek, harmaduk szerint idén is elbocsátások jöhetnek. Mfor.hu-tudósítás.

Idén is a válságkezelés marradhat a fókuszban

"A következő egy évben a magyar vezérigazgatók mindössze 15 százaléka számít globálisan gazdasági növekedésre, a megkérdezettek többsége szerint nem valószínű, hogy az idén véget fog érni a világgazdasági válság" - mondta a sajtótájékoztatón Lőcsei Tamás, a PwC cégtársa.

Érdekesség, hogy a rossz globális kilátások ellenére a cégvezérek 47 százaléka növekedést vár a saját vállalatától idén, míg hároméves időtávon ez az arány 78 százalék. Ezzel persze még mindig el vagyunk maradva a globális felmérés eredményeitől, a világ nagy részén 80-90 százalék vár növekedést a saját vállalatától, a világátlag 84 százalék. "Kimondottan pesszimista a magyar vállalatvezetők véleménye, a felmérés eredményei azt mutatják, hogy a cégek a következő egy évben a túlélésre fognak játszani" - emelte ki ezzel kapcsolatban Futó Péter, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke.

A fenti tézist támasztja alá az is, hogy a megkérdezett cégvezérek idén rigorózus menedzsmentre, további költségoptimalizálásra és visszafogott beruházásokra számítanak. A válságból való kivezető út, illetve a növekedés szempontjából a vezérigazgatók legnagyobb része elsősorban új termékek és szolgáltatások kifejlesztésében látja a jövőt. Emellett a cégfelvásárlások és összeolvadások növekvő számára számítanak, realitásként látják ezt a válságkezelés egyik megoldásaként a kis magyar piacon.

A felmérés másik fontos megállapítása, hogy a magyar vállalatok az ügyfélkapcsolatok gondozásában látják a kivezető utat, ezen belül nem az új ügyfelekre, hanem a meglévő ügyfelekkel kapcsolatos erősebb kapcsolatot emelték ki.

"A vállalatvezetők kétharmadának tervei között első helyen szerepel a költségek optimalizálása és a személyi rendszer átalakítása. Az utóbbi egy évben a vállalatok négyötödénél volt példa valamilyen költségcsökkentő intézkedésre, idén pedig 73 százalékuk számít további hasonló lépésekre" - hangzott el a sajtótájékoztatón. A PwC cégtársa szerint azonban a kiadáscsökkentés nem minden esetben elbocsátásokban nyilvánul meg, bár a vezérigazgatók 34 százaléka idén további létszámcsökkentést vár.

A bizonytalan környezet okozza a legtöbb problémát

"A válaszokból az is kitűnik, hogy a magyar cégvezetők a következő egy évben több időt szeretnének tölteni a szabály- és törvényalkotókkal való tárgyalásokkal, ebben látják a kiutat a szabályok jelenlegi átláthatatlanságából" - hangsúlyozta Lőcsei Tamás.

A veszélyek között a vezérigazgatók első helyen a bizonytalan növekerdési kilátásokat említették, második helyen a forint árfolyamának ingadozása, míg a harmadikon a bizonytalan szabályozás szerepelt. A PwC cégtársa szerint érdekes például, hogy a korrupciót csak a cégvezérek 39 százaléka említette veszélyként.

"A felmérés résztvevői egyértelműen kifejezésre jutatták a kiszámítható gazdaságpolitika iránti igényt, ebből a szempontból az államháztartás helyzetét tartják a legnagyobb veszélynek, és üdvözölnének további növekedésösztönző lépéseket a kormánytól" - emelte ki Lőcsei. Hozzátette: a cégek attól tartanak, hogy a gondok esetleg adóemelésekben nyilvánulnak majd meg. 

70 cégvezető véleményét kérték ki

Hazánkban idén először készítette el a PricewaterhouseCoopers (PwC) vezérigazgatói felmérését, melyet a 15 éve rendszeresen elkészülő globális felmérés mintájára indítottak el. "Kilenc iparágból közel 70 hazai vállalat vezetőjét kerestük meg személyesen tavaly november és idén január között, hogy megkérdezzük a véleményüket a gazdasági kilátásokról és saját cégük helyzetéről" - emelte ki Nick Kós, a PwC könyvvizsgálati üzletágának vezetője.

A felmérésben a könyvvizsgáló cég partnere a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) volt. A szakmai szervezet a magyar versenyszféra több mint 60 százalékát tömöríti, 6000 vállalat a tagja. "A növekedés beindításának szükséges, de nem elégséges feltétele a kiszámíthatóság és az elvesztett bizalom visszaszerzése. A nemzetközi szervezetek és a külföldi befektetők bizalmának visszaszerzése kulcsfontosságú" - emelte ki Futó Péter, a szervezet elnöke.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!