3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Államok javuló versenyképessége tükrében egyre inkább "öreg kontinensnek" tűnik Európa, a svájci IMD üzleti főiskola World Competitiveness Center intézetének 2013-as globális versenyképességi indexe (World Competitiveness Index, WCI) Amerikát mutatta ki a legversenyképesebb gazdaságnak.

Az európai országok összességében lejjebb kerültek a skálán, és ami igazán aggasztó ebben az az, hogy nem csak a dél-európai országok, de például Hollandia és Finnország is - írja a német Die Welt napilap online kiadása.

Az Egyesült Államok a lap szerint valóságos szuperhatalomként állt talpra a gazdasági válságból, mégpedig a világ többi részét megszégyenítő gyorsasággal. A dollár visszanyerte régi nemzetközi rangját, a Wall Street szárnyal, az új energiaforrások belföldi kitermelése pedig függetlenítette az országot a világ többi részétől.

A régi-új gazdasági nagyhatalom, az Egyesült Államok ezért visszaszerezte pozícióját a WCI ranglista élén, kiütve onnan és Svájc után a harmadik helyre utasítva vissza az évek óta éllovas Hongkongot. Svájc a harmadik helyről lépett előre a másodikra.

Az Egyesült Államok tavaly a második helyen állt. Egyes kritériumok, például a magángazdaság teljesítőképessége, a vállalatok pénzügyi ereje, a munkaerő termelékenysége és vállalatvezetés minősége terén az Egyesült Államok a tavalyi tizenegyedik helyről szökött fel az elsőre.

A 2013-as top-10 között még Svédország szerepel a negyedik helyen, (2012-ben az 5. volt), az ötödik helyen pedig Szingapúr áll (2012-ben a 4. volt), majd Norvégia követi a hatodik helyen (8.), Kanada a hetediken (6.), az Egyesült Arab Emirátusok a nyolcadikon (16.), Németország az előző évivel azonos kilencedik helyen és Katar a 2012-eshez hasonlóan a tízediken.

Európa összességében lejjebb csúszott a besorolási listán. "Európa gazdaságilag elveszítette a lába alól a talajt és a ranglistán az 1997 óta lecsúszóknak már több mint a felét adja" - írja a jelentés.

A 90-es évek végén még a top-30 közé tartozó Spanyolország a 2013-as listán a 45. helyre esett vissza az előző évi 39.-ről. Olaszország négy hellyel a 44.-re esett vissza, Portugália pedig öt hellyel a 46.-ra.

Franciaország egy helyezéssel előbbre lépett, de 28.-ként még így is Thaifölddel és Chilével tartozik egy csoportba. Görögország a harmadik legalacsonyabb helyről négy fokozattal lépett feljebb az 54. helyre.

Európa visszaesését Stephane Garelli az IMD szakértője az elhibázott euróövezeti krízismenedzsmentnek tulajdonítja: "A strukturális reformokat nem lehet elkerülni. A versenyképesség javulásának azonban a gazdasági növekedés lenne az előfeltétele, a szigorú megszorítások viszont sokhelyütt megbénítják a lakosság aktivitását, holott a jólét megerősítéséhez éppen szociális összefogásra lenne szükség" - mutatott rá.

A svájci Lousanne-ben működő IMD gazdasági főiskola 1989 óta állítja össze négy fő értékelési kategóriában több mint 300 kritérium figyelembe vételével 60 ország adatainak bevonásával a világ versenyképességi ranglistáját. A négy értékelési kategória a gazdaság állapota, a politikai irányítás hatékonysága, a magángazdaság teljesítménye, és az infrastruktúra minősége.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!