A Barclays Capital, az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport a közép-kelet-európai valuták kilátásairól szerdán kiadott helyzetértékelésében megerősítette azt a véleményét, hogy kényelmes győzelmének birtokában a Fidesz jó eséllyel nem megy bele "egy eszkalálódó nézeteltérésbe" az EU-val és az IMF-fel az idei deficitcél kérdésében. Ha a jó viszony a két szervezettel ezen a téren fennmarad, és ha az új kormány elkötelezi magát egy adósságcsökkentő stratégia mellett, az mérsékelni fogja a helyi befektetési termékeket terhelő kockázati prémiumokat, és új portfolió-beáramlásokat vonz. Ez a forgatókönyv, ha megvalósul, a forint további erősödése mellett szól - áll a Barclays Capital szerdai elemzésében.
A ház már egy korábbi, közvetlenül az első választási forduló előtt kiadott előrejelzésében is közölte: az általa felvázolt "konstruktív alapeseti forgatókönyv" szerint a Fidesz nem fogja eszkalálni a vitát az államháztartási cél ügyében, jórészt "kozmetikai" jellegű változtatásokra szorítkozik, és tartani fogja magát egy adósságcsökkentő stratégiához.
Abban az elemzésben az állt, hogy a Fidesznek - jóllehet erőteljesen hangoztatta az idei költségvetés kiigazításának szükségességét - kormányra kerülve szembe kell majd néznie azzal a realitással, hogy sem az IMF, sem az EU nem mutat készséget az eltérés engedélyezésére a mostani megállapodásban szereplő, 3,8 százalékos GDP-arányos hiánycéltól.
Más nagy londoni házak is a Fidesz-kormány felelős költségvetési magatartását és a forint további erősödését jósolták a magyarországi választásokhoz kapcsolódó eddigi elemzéseikben. A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlege minapi - teljes egészében a választások után várható magyarországi gazdasági fejleményeknek szentelt - felzárkózó piaci helyzetértékelésében közölte: 3, 6 és 12 havi távlatban most 265, 265 és 255 forintos euróárfolyamot vár a korábbi prognózisaiban szereplő 270, 275 és 275 forintos árfolyamok helyett.
A GS elemzőinek érvelése szerint mivel a magyar háztartások több mint felének devizaalapú adósságai vannak, a gazdaságpolitikai folytonosság bármilyen megszakadása - ami forintgyengüléshez vezethet - azonnal és közvetlenül a választókat sújtaná, éppen az októberi önkormányzati választások előtt, és ez végső soron "a megfelelő magatartásra fogja késztetni a Fidesz-kormányt" a költségvetési politikában.
Legutóbbi londoni helyzetértékelésükben a BNP Paribas elemzői is közölték: kétlik, hogy jelentősebb eltolódás történne a magyarországi költségvetési szigor politikájában, amely "jól működik azóta, hogy 2006 végén életbe léptették". A cég felzárkózó piaci szakértői "meglehetősen zavarónak" minősítették a 7 százalékos idei államháztartási hiányról, valamint a költségvetési lazítást célzó új IMF-megállapodás szükségességéről szóló korábbi nyilatkozatokat. Közölték ugyanakkor: véleményük szerint e Fidesz-nyilatkozatokat kizárólag kampánycélok vezérelték; e célok között lehetett például a "sokkal populistább" Jobbik támogatottságának mérséklése.
A ház szerint Orbán Viktor "minden bizonnyal emlékezni fog" arra, hogy mi lett a sorsa a szocialistáknak, akik valójában teljesítették kampányígéreteiket 2002-es győzelmük után - és végül költségvetési-gazdasági válsággal találták szembe magukat, támogatottságuk pedig a mélybe süllyedt. A BNP Paribas mindezek alapján azzal számol, hogy a választások után megalakuló Fidesz-kormány felelős költségvetési politikát fog gyakorolni.
MTI