2p

November 28-val 508,8 milliárd forint összegű Növekedési Hitelprogram (NHP) szerződésről nyújtottak be a pénzintézetek adatokat a Magyar Nemzeti Bank felé, így a második szakasz kihasználtsága meghaladja az eredetileg meghatározott plafont, az 500 milliárdot.

Amikor a Növekedési Hitelprogram első szakasza lezárult az MNB Monetáris Tanácsa (MT) a tavaly október 1-vel elindított második szakasz keretösszegét 500 milliárd forintban határozta meg azzal, hogy az szükség esetén maximum 2000 milliárd forintig megemelhető.

2014 elején nagyon úgy tűnt, hogy nem lesz szükség a keret emelésére, sőt, még az 500 milliárd is sok lesz, mert az első hónapokban visszafogott érdeklődés mutatkozott a termék iránt. Azonban némi kiterjesztést, és igen erős médiakampányt követően, a szezonalitást követve megindult a vállalati "roham" az olcsó hitelekért. Olyannyira, hogy az MT szeptember elején megduplázta az NHP keretét.

Ha ez nem történt volna meg, akkor a november végével az 500 milliárdos keret elérése a program végét jelentette volna.

Az MNB statisztikája szerint november 28-ig egyébként a leszerződött 508,8 milliárdos állományból 408,2-őt folyósítottak, 17 051 darab ügylethez és 11 960 darab vállalkozáshoz kapcsolódóan.

A leszerződött állomány közel 98 százaléka új hitel. Ezen belül az új beruházási hitelek (és új lízingügyletek) részesedése 59, az új forgóeszközhiteleké 28, míg az EU-s támogatások előfinanszírozására folyósított hiteleké (továbbiakban EU-s hitel) 13 százalék.

Az új beruházási hitelek átlagos mérete 23, az új forgóeszközhiteleké 59, míg az EU-s hiteleké 35 millió forint. Futamideje pedig a fenti sorrendben 6,9, 2 és 1,4 év.

A nagybankok kihelyezéseinek felét teszik ki a beruházási hitelek, míg a kis- és közepes bankoknál, valamint a takarékszövetkezeteknél a hitelek túlnyomó többsége ilyen célú. Az EU-s hitelek nyújtásával főként a nagybankok foglalkoznak a programban.

Regionális eloszlás

Vállalatméret szerint tekintve megállapítható, hogy a mikrovállalkozások hitelfelvétele közel 80 százalékban új beruházási hitelekre irányul, míg a kis- és közepes vállalkozásoknál 50 százalék körüli az új beruházási hitelek részesedése.

Az ágazati eloszlást tekintve a mezőgazdaság, a kereskedelem, javítás és a feldolgozóipar ágazatok részesedése kimagasló, a hitelek közel háromnegyede ebbe a három ágazatba irányul.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!