Aki rendszeres olvasója az mfor.hu-nak, nem igazán lepődhet meg a mostani adaton, hiszen már szűk két hete megírtuk, nagy valószínűség szerint ismét csúcsra fog érni a költségvetés nominális adóssága. A tegnap este közölt márciusi adatok ezt alá is támasztják, bár az általunk kalkulált növekedésnél lényegesen kisebb mértékben, mindössze 62,4 milliárddal nőtt az állomány és lett a márciusi végi értéke 21 692 milliárd forint.
Az eltérés pedig elsősorban a belföldön kibocsátott deviza alapú állampapírok állományára vezethető vissza, ahol az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a Prémium Magyar Euró Állampapírok (PEMÁK) értékesített mennyiségét tartja nyilván. Ennek összege február végén még 429,7 milliárd forint volt, ami akkori árfolyam mellett 1,45 milliárd eurót jelentett. Mi azt feltételeztük, ha messze nem is a januári dinamikával, de legalább 1,5 milliárd euróra fel fog kúszni az összesen értékesített mennyisége. A friss adatok szerint azonban ez abszolút nem így történt és márciusban forintban kifejezve 132,2 milliárddal 297,5 milliárdra csökkent a teljes állomány, amely így az 1 milliárd eurót sem éri el. Az ÁKK mostani közleménye nem tér ki arra, hogy mi okozta a visszaesést és a korábbi hónapokkal szemben most áprilisban nem érkezett időközi adat az értékesítés volumenről sem. Azt viszont március végén közölte az adósságkezelő, hogy 200 millió euróval növelte a keretet, így a mostani visszaesés különösen meglepő.
Az utóbbi időben egyébként a PEMÁK a csökkenő eurózónás inflációs adatoknak köszönhetően elvesztette versenyelőnyét, hiszen ugyanakkora hozamot kínál, mint az euróban denominált többi magyar állampapír, ez utóbbiaknak viszont van másodpiaca, tehát könnyebb őket értékesíteni a lejárati idő előtt.
Délután küldte az államadósság kezelő a közleményét a PEMÁK március értékesítésével kapcsolatban, mely választ ad a kérdésünkre is. A kötvények állománya a statisztikában a visszaváltásoknak köszönhetően csökkent.
A márciusi tényadatok
Visszatérve az adósságadatokhoz, a piaci értékesítésű forintkötvények állománya 163 milliárddal nőtt, amit a nem piaciak 76,7 milliárdos csökkenése ellensúlyozott, így a teljes forintadósság 86,4 milliárddal 12436,9 milliárd forintra nőtt.
Ezzel a szemben devizaadósság soron 66,3 milliárd forint csökkenést lehetett feljegyezni, annak ellenére, hogy a hazai fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama március végére 304,3-re nőtt a februári 296,3-as szintről. Ez pedig önmagában 2,7 százalékos növekedést idézet volna elő.
Hogy mégsem történt növekedés, és a devizaállomány 8967,8 milliárdra csökkent, az részben arra vezethető vissza, hogy március második felében lejáró jenkötvényt fizettünk vissza, valamint az aktuális IMF-törlesztőrészletet is átutaltuk.Ennek eredményeként a nemzetközi mentőcsomag még fennálló adósságrésze 1975,3 milliárd forintot (6,5 milliárd eurót) tesz ki.
Na és persze a PEMÁK fent vázolt, számunkra egyelőre megmagyarázhatatlan változása is a csökkenés irányába hatott. Így a februári végi 30,5 milliárd euróban kifejezett adósság 29,5 milliárdra csökkent.
szp
mfor.hu