3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A válság akár az euró halálát is hozhatja, ha az Európai Unió országai nem tudnak úrrá lenni a problémákon - vélekedik Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász. A guru szerint a közös deviza megmentésének egyetlen útja, ha az erős tagállamok, például Németország kilépnek az eurózónából és hagyják leértékelődni a fizetőeszközt. Mfor.hu-háttér.

Igen sötéten látja Európa és az euró kilátásait Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász, aki a Sunday Telegraph hasábjain fejtette ki véleményét.

Spanyolország lehet az új Argentína

A Világbank korábbi vezető közgazdásza szerint a közeljövőben komoly nyomás nehezedhet a piac részéről Spanyolországra magas költségvetési hiánya és a 20 százalék feletti munkanélküliség miatt. A Moody's nemzetközi hitelminősítő szakemberei éppen a múlt héten minősítették le az ország szuverén adóskockázati besorolását AAA-ról Aa1-re.

"A játékszabályok értelmében Spanyolországnak jelenleg csökkentenie kell a kiadásait, ez viszont a munkanélküliség további emelkedéséhez vezethet" - mondta Stiglitz. A gazdaság lassulásával viszont a kormány költségvetési mozgástere minimálisra csökkenhet, amivel Spanyolország egy hasonló halálos spirálba kerülhet, mint Argentína egy évtizede. "Spanyolországot még nem támadták meg a spekulánsok, de már csak idő kérdése" - festette az ördögöt a falra Stiglitz.

Stiglitz szerint a bankrendszer túl korán tért vissza a normális működéshez, ezért fennáll egy újabb pénzügyi válság kockázata, ha nem lesznek komoly változások a felügyeletben. Az amerikai közgazdász úgy véli, a világ kormányai túl gyorsan próbálják csökkenti a hiányt, ez pedig a W-alakú recesszió kockázatát hordozza magában.

"Attól tartok, hogy jelenleg a megszorítások hulláma épül Európában, ami majd Amerika partjait is eléri" - mondta a Nobel-díjas szakember. Stiglitz szerint ha egyre több ország visszavágja a kiadásokat, akkor a globális kereslet csökken majd, ami újabb recesszióhoz vezethet.

Meg vannak számlálva az euró napjai?

Joseph Stiglitz az euró jövőjéről is borúlátóan nyilatkozott: szerinte a közös deviza azért van halálra ítélve, mert a nagy kereskedelmi többlettel rendelkező országoknak és a magas hiányt felhalmozó államoknak mások a szükségleteik. A közgazdász szerint a közös deviza megmentésének egyetlen útja, hogy Németország kilép az eurózónából és hagyják leértékelődni a fizetőeszközt, ami az export oldalán segíthet a bajba jutott tagállamoknak.

"Ha több állam osztozik egy közös devizán, akkor azzal a szabályozás egyik fontos eszközét adják fel. Amíg nem jöttek a sokkok, az euró jól teljesített, a teszt akkor jön, amikor egy vagy több ország gazdasági visszaeséssel kell, hogy szembenézzen" - mondta Stiglitz. A guru szerint a 2008-ban kezdődött recesszió volt ez a teszt, és a jelek szerint Európa elbukott rajta.

A közgazdász hozzátette: az Unió egy szolidaritási alapot hozott létre az új tagállamok számára, melyek többnyire szegényebbek a régi tagoknál. Nem alakítottak azonban hasonló alapot az eurózóna olyan országainak, melyek stresszel kell, hogy szembe nézzenek, egy ilyen alap nélkül pedig az euró kilátásai sötétek.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!