Heinz Fischer a Die Presse című lapnak nyilatkozva kijelentette, egy olyan társadalom mellett van, amelyben "a teljesítményt és a szociális igazságosságot nem egymással ellentétes fogalmaknak tekintik". Ausztriában egyre több kormányoldali politikus érvel egyfajta vagyonadó bevezetése mellett.
A szociáldemokrata kötődésű elnök óvatosságra intett a kormány egyik törekvésével, az államadósság határának alkotmányos törvényben való rögzítésével kapcsolatban. Az eredetileg az ÖVP-től származó javaslat mögé végül az SPÖ is felzárkózott. A koalíciós egyeztetéseken kialakított és az ÖVP-s kezdeményezéshez képest módosított javaslatszöveg szerint alkotmányos szinten írnák elő, hogy a strukturális deficit 2017-ig fokozatosan csökkenjen. 2017-től nem haladhatná meg a mutató a bruttó hazai termék (GDP) 0,35 százalékát. A GDP-arányos államadósságot 2020-21-re az euróövezeti előírás, vagyis 60 százalék alá csökkentik, de ezt a strukturális deficittel ellentétben nem rögzítenék számszerűsítve a jogszabályban, csak közvetett formában.
"Az alkotmánynak világosan meghatározott szerepe van a jogrendben, nem szabad ezen túllépni" - figyelmeztetett az alkotmányjogász végzettségű Fischer. Az államfő óvta a politikusokat attól is, hogy a gazdaságpolitika mozgásterét beszűkítsék. Az "adósságfék" jogilag legitim lépés volna, de óvatosan kell bánni vele - tette hozzá.
Az osztrák államkötvények kamata a legtöbb euróövezeti állampapírhoz hasonlóan - az ország kiváló, "Aaa" osztályzatú adósminősítése ellenére - emelkedett a bejelentést megelőző időszakban. Noha Maria Fekter pénzügyminiszter egy esetleges leminősítés lehetőségét határozottan cáfolta, a kormány a bejelentéssel mindenestre jelzést akart küldeni a pénzügyi piacoknak.
Az alkotmányos törvény megszavazásához kétharmados többségre van szükség, ezért a két kormánypártnak legalább az egyik ellenzéki párt támogatását is el kell nyernie. A koalíció tárgyalásokat kezdett az ellenzékkel, mert mindhárom párt feltételhez köti a támogatását.
MTI