Tolnay Tibor, az ÉVOSZ elnöke az építőipar válságból való kitörési eszközének nevezte az uniós projektek felgyorsítását. A meghirdetett projektek szerinte alkalmasak arra, hogy a szakma tervezzen a jövő évre.
A cégek számára szerinte a projektfinanszírozás legújabb változásai stabilizáló tényezőként hatnak, már csak azért is, mert az elnyert projektek banki finanszírozásának kamata ma már olyan magas, hogy azt a cégek nem tudják kigazdálkodni. Az uniós projektekhez pedig - a kormány rendelete alapján - automatikusan jár a 25 százalék előleg, amelyet a szakma 40 százalékra kíván emeltetni. Tolnay Tibor emlékeztetett arra, hogy szerdán Orbán Viktorral és Matolcsy Györggyel tárgyaltak a nagy építőipari cégek vezetői, és a politikusok is többletforrást nem igénylő módszernek, a többletforrás nélküli munkahely-megtartás eszközének minősítették az előleg növelését.
Szaló Péter elképzelhetőnek tartotta, hogy már pénteken a minisztériumban megkezdjék az egyeztetést - a Fidesz és az MSZP szakpolitikusainak részvételével - a szakma és az ellenzéki párt javaslatairól.
Tolnay Tibor említést tett azokról a szerinte jó szándékkal készült jogszabályokról, amelyek a gyakorlatban nem sokat érnek.
Hiába született kormányrendelet az irreálisan alacsony ár meghatározására, ha nincs aki kimondja az elfogadható árat. Egy évvel ezelőtt született az a törvénymódosítás, amely lehetővé teszi az építési vállalkozónak azt, hogy jelzálogjogot jegyeztessen be a megrendelő vagyonára, így ha nem fizet, lesz fedezet a munkára. A jelzálogjog bejegyzéséhez viszont a megrendelő hozzájárulása szükséges, így nem csoda, hogy eddig egy ilyenre sem került sor.
A rendezvényen végül elismeréseket adtak át a szakma vezetői. Lechner Ödön Díjat kapott egyebek mellett az építésgazdaság területén végzett munkájáért Juhász István, aki jelenleg főiskolai tanár, de korábban dolgozott a Pénzügyminisztériumban és az APEH-nél is.
Az Építőipari Nívódíjat az egy éve működő létesítmények kapják. Ilyen volt idén például a Corvinus Egyetem új épülete, a dunaújvárosi és a köröshegyi híd, és a bencések pannonhalmi borászata is.