Eddig 1500-an maradtak munka nélkül
A tajvani tulajdonú Foxconn még november végén jelentette be, hogy ezer embert küld el komáromi gyárából, majd december elején a Perlos is ötszáz fős leépítésről döntött. Mindkét cég a megrendelések csökkenésével és a válsággal indokolta a döntést.
"A Foxconntól már hivatalosan is tájékoztattak a leépítésről, a Perlostól azonban eddig nem kaptunk ilyen értesítést" - mondta el az mfor.hu kérdésére Zatykó János, az észak-dunántúli város polgármestere. - "Az önkormányzati képviselők egy része kezdeményezte rendkívüli testületi ülés összehívását, amire csütörtök reggel kerül sor. A tanácskozásra meghívtuk az ipari park cégeinek vezetőit, illetve a helyi munkaügyi központ képviselőit is" - tette hozzá a polgármester. Zatykó János bízik abban, hogy a két érintett cég képviselői elfogadják a meghívást, és megjelennek az ülésen.
"A hivatalos tájékoztatás, illetve a megjelent sajtóhírek alapján egyelőre csak annyit lehet tudni, hogy a Foxconn december végén válik meg ezer dolgozójától, míg a Perlos 2009 első negyedévében küld el ötszáz embert" - vázolta fel a helyzetet a polgármester. Arról azonban neki sincs pontos képe, hogy az elbocsátottak között milyen arányban lesznek komáromiak, a környező falvakban lakók, illetve felvidéki magyarok.
A komáromi leépítésekkel a szlovák sajtó is részletesen foglalkozott éppen azért, mert sokan a szomszédos országból járnak át Komáromba dolgozni. A pozsonyi Új Szó című napilap egyenesen brutális lépésként értékeli a határ menti cégek döntéseit, mivel szerintük szlovákiai emberek egzisztenciája kerülhet veszélybe. Azt azonban a lap is megemlíti: egyelőre az illetékesek sem merik megtippelni, hogy az 1500 főben hány szlovákiai magyar van.
Minden a Nokia körül forog
Komáromban az ipari park legnagyobb cége a Nokia, amely mintegy ötezer embert foglalkoztat a városban; a két érintett cég, a Foxconn és a Perlos is főleg tőle kapja megrendeléseit. A Nokia eddig nem jelentett be leépítést komáromi gyárában, de arról már korábban lehetett hallani, hogy nem túl rózsásak a vállalat kilátásai. Vélhetően a csökkenő megrendelések miatt döntött úgy a finn cég, hogy karácsonykor egy hétre leállítja a termelést Komáromban. Erre a korábbi években nem volt példa.
"A december 24-től 31-ig tartó üzemszünet csak a termelő egységeket érinti. A gyár többi részlege, a kiszállítás, a raktározás és a karbantartás a szokásos rendben üzemel" - mondta el november végén az MTI érdeklődésére Simai Anna, a komáromi gyár kommunikációs igazgatója.
"Szerdán tárgyalok a Nokia képviselőivel a beszállítók leépítéseiről, utána vélhetően tisztulni fog a kép azzal kapcsolatban, várhatók-e további elbocsátások a városban" - válaszolta kérdésünkre Zatykó János.
November közepén a Nokia nemzetközi közleményt adott ki arról, hogy várhatóan zsugorodni fog a mobiltelefonok piaca: idén 1,24 milliárd készüléket adnak majd el a tavalyi év 1,26 milliárdos értékesítés után. A válság miatt már a negyedik negyedévre is csökkenő eladásokkal számol a finn cég. "Az elmúlt pár hétben a globális gazdasági lassulás és a hullámvasútra került valuták miatt nagy mértékben csökkent a világ fogyasztása" - áll a közleményben. A komáromi gyár kommunikációs igazgatóját többszöri próbálkozásra sem sikerült elérni.
Nőhet a munkanélküliség a városban
"A Nokia betelepülése előtt, 1990 és 1994 között közel húsz százalék volt a városban a munkanélküliség, ma viszont mindössze 3-4 százalékos ez a mutató a régióban" - vázolta fel a helyzetképet Komárom polgármestere. Azt egyelőre nem tudni, mennyivel fogják emelni a munkanélküliséget a mostani leépítések, mivel egyelőre valószínűleg a cégek sem tudják pontosan, hány komáromit küldenek el - tette hozzá.
"A város költségvetésének mintegy 45-50 százalékát iparűzési adóból fedezzük, ennek kilencven százaléka az ipari park cégeitől érkezik" - ismertette Komárom anyagi helyzetét a polgármester. A húszezer lakosú város az utóbbi években mintegy nyolcmilliárd forintból gazdálkodott, ebből 4-4,2 milliárd az iparűzési adóból folyt be.
Nehéz helyzetben az észak-dunántúli régió
Az elmúlt években az ország észak-nyugati megyéi irigyelt helyzetben voltak, hiszen sorra nyíltak a multinacionális cégek gyárai. Most azonban a leépítések is ezeket a területeket érinthetik leginkább.
A Foxconn ezerfős leépítésével egyidőben a Suzuki is bejelentette, hogy esztergomi gyárából 1200 embert bocsát el. Az autógyár hétfőtől már csak két műszakban termel a megrendelések csökkenése miatt. A japán cég tájékoztatása szerint először a külsősöket, majd a próbaidősöket, illetve a három évnél rövidebb munkaviszonnyal rendelkezőket küldik el. Az elbocsátás az irodai alkalmazottakat is érintheti.
A régióban működik az Audi győri gyára is, mely szintén az egyik legnagyobb magyarországi exportőr. A német autógyár eddig nem jelentett be leépítést hazánkban.
Beke Károly