3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Akad még néhány olyan ország, mely komoly problémákkal nézhetne szembe, ha a bankrendszere megreccsenne.

Bár egy országnak lehetnek nagy bankjai, melyek ha jól működnek, fokozhatják egy nemzet gazdaságát, ugyanakkor magas szintű rendszerkockázatokat jelent. A Marketwatch a Pennsylvaniai Egyetem által publikált adatokból állította össze a legnagyobb kockázatokkal bíró országok listáját.

1) Svájc - 458 százalékos banki eszközállomány a GDP arányában
Az ország első helyezése azok után, hogy Svájc legalább annyira híres a bankrendszeréről, mint az óráiról, nem annyira meglepő. A két óriásbank, a UBS és a Credit Suisse túlsúlya miatt jelentős kockázatok vannak a svájci pénzügyi rendszerben ahhoz, hogy az biztonságban lehessen. Ezért a jegybank arra kötelezte a két szóban forgó hitelintézetet, hogy a tőkemegfelelési mutatóját növelje meg 20 százalékra.

2) Nagy-Britannia: 390 százalék
Az Egyesült Királyság bankrendszerének felemás a helyi megítélés. Ha egy hitelintézet profitról számol be, akkor azt legtöbbször pellengérre állítja a média, ha viszont Brüsszelből érkezik kritika, szabályozásra vonatkozó javaslat, azon a közvélemény felháborodik és visszatámad. Emellett az országnak nehéz eldöntenie, hogy mit kezdjen a többségében állami tulajdonban lévő Royal Bank of Scotlanddel, nagyobb teret adjon-e neki, vagyis jobban kontrollálja azt. Az, hogy az elmúlt időszakban a brit GDP merre mozdult el, nagyban függött a bankrendszer teljesítményétől. 

3) Svédország: 360 százalék
A skandináv ország bár 1990-ben már letudta a maga válságot, az utána életbe lépett bankreform pedig széles körben ünnepelt és tanulmányozott volt, a bankrendszer rendkívül magas tőkeáátételi aránya problémákat jelenthet.

4) Franciaország: 280 százalék
A francia bankok túlméretezett szerepet töltenek be a nemzetközi pénzügyi rendszerben, és a legutóbbi pénzügyi válságból is kivették a részüket. A BNP Paribas volt az első európai bank, mely elismerte, hogy érintett volt az amerikai subprime-válságban, a Societe Generale kereskedője pedig 2008-ban olyan pozíciót vett fel, melynek leépítését követően a Fednek másnap kényszerből kamatot kellett vágnia.

5) Szingapúr: 259 százalék
Az ázsiai városállam kiemelkedően fontos regionális pénzügyi központ, amit a GDP-arányos banki eszközállomány is igazol.

5) Spanyolország: 259 százalék
A jó hír az ország bankrendszerével kapcsolatban, hogy a szektor szigorú szabályozása révén elkerülték a helyi bankokat az amerikai jelzálogpiaci problémák miatti gondok. A rossz hír viszont, hogy Spanyolország nem tudta megakadályozni a helyi ingatlanpiaci buborék kialakulását, az ingatlanárak lejtmenetben vannak. Immár a 2007-es csúcs harmadánál tartanak.

7) Tajvan: 232 százalék
A Wall Street Journal egyik riportja szerint a helyi bankrendszerben olyan súlyos problémák vannak, melyeket a szomszédos országok még csak nem is gondolnak. Tajvan egy nagyon versenyképes, bár nem különösebben profitábilis bankrendszert működtet.

8) Hollandia: 231 százalék
A nemzet szerencséje, hogy a holland ABN Amro-t felvásárolta a Royal Bank of Scotland még a pénzügyi krízis előtt.

9) Dánia: 218 százalék
Az ingatlanbuborékba belebukott számos regionális bankot kénytelen volt az állam felvásárolni.

10) Japán: 209 százalék
A helyi bankok ráadásul jelentős súlyt képviselnek a világ gazdaságában, "csak" 10 hitelintézet szerepel a világ 100 legjelentősebb bankjai között.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!