3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A reálfolyamatok alapján kimutatottakkal ellentétben a második negyedévben nem csökkent tovább a magyar nemzetgazdaság külső adóssága. Sőt, a tágabb értelemben vett államháztartás nettó külföldi adóssága 1,5 éves csúcsra nőtt.

A jegybank kedden publikált adatai szerint a második negyedév végén 90 milliárd euróra emelkedett a magyar nemzetgazdaság bruttó külföldi adóssága (a közvetlentőke-befeketetés egyéb tőke nélkül). Ez az elmúlt négy negyedév legmagasabb értéke, és újra 90 milliárd euró felett értéket láthatunk, ami egyértelmű megtorpanás a csökkenő tendenciában. A bruttó adósságon belül a magánszféráé továbbra is csökkent, 36,6 milliárd eurót tett ki a félév végén, az államháztartás és az MNB adóssága viszont másfél éves csúcsra ért 53,45 milliárdos értékkel. Ez 1,7 milliárd eurós növekedés.

Ha csak a nettó külföldi adósságot nézzük, vagyis a külfölddel szemben fennálló követelésünket levonjuk a bruttó adósságból, akkor még nagyobb, 2 milliárd eurós ugrást láthatunk. Ebből 2,3 milliárdos ugrás jut az államra és a jegybankra, míg a magánszféra 0,3 milliárd euróval csökkentette külföldi kitettségét. Itt az államháztartás három negyedéves csúcsot "állított be". (GDP-arányosan ennél kisebb lehet a csúcs, hiszen a GDP az utóbbi negyedévekben csökkent, de ezt nem tartalmazza a jegybanki táblázat.)

A megtorpanás tehát egyértelműen a bővebb értelemben vett államháztartásra vezethető vissza. A jegybanki közlemény direktben nem tesz említést róla (vagy mi nem találjuk), mi állhat az okok mögött.

Az biztos, hogy a reálgazdasági folyamatok miatt csökkenni kellene a külső adósságnak, hiszen a külfölddel szembeni nettó finanszírozási képességünk továbbra is magas annak ellenére, hogy az utóbbi két negyedévben csökkent annak mértéke.(lásd még: Külső többlet: dupla annyit hoznak a szolgáltatások, mint az áruk)

Mivel tehát a reálfolyamatok alapján csökkenést kellene látnunk, így a finanszírozási oldalon kell keresnünk az okokat. Ahogy viszont a lenti ábra mutatja, az ÁKK kimutatása szerint a külföldiek kezében lévő forintos állampapírok állománya nem változott olyan mértékben, ami megmagyarázáná ezt az ugrást (4774 milliárdra nőtt 4602-ről, vagyis 172 milliárd forinttal, azaz 0,6 milliárd euróval).

Megkeresésünkre a jegybank szakemberei arról tájékoztatták szerkesztőségünket, hogy az MNB és az államháztartás bruttó adósságának 1,7 milliárd eurós második negyedéves növekedéséből a tranzakciók egyenlege 0,4, míg az átértékelődésen 1,3 milliárd eurót tett ki. Ez utóbbi lényegében az államháztartás hosszúlejáratú értékpapír tartozásain keletkező közel 1,4 milliárd euró árváltozás (növekedés) eredménye.

A nettó adósság 2,3 milliárd eurós növekedésében szintén ez az átértékelődési hatás a legjelentősebb, ezen az ágon összességében az adósságtípusú instrumentumokban megtestesülő követelések 0,6 milliárd euróval csökkentek (ami lényegében a tranzakciók egyenlegével magyarázható).

Az ország külső sérülékenysége szempontjából kiemelten fontos rövid bruttó külső adósság közel 2 milliárd euróval, 26,5 milliárd euróra süllyedt. Csak ehhez viszonyítva így magasnak tűnik a jegybank június végi 36,079 milliárd eurós nemzetközi tartaléka.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!