3p

A reggel publikált GDP-adatot kommentálta Varga Mihály gazdasági miniszter, aki hangsúlyozta, hogy a növekedés mind az elemzők, mind a minisztérium várakozását meghaladta. Örömtelinek nevezte, hogy egyre stabilabb szerkezetű a magyar gazdaság.

Továbbra is stabil és erős a gazdasági növekedés, a várakozásokkal ellentétben nem volt lassulás. 2014-ben 3,5 százalékos volt a növekedés, ami mind a piaci elemzők, mind az NGM várakozásait meghaladta.

A növekedés hátterében egyre több tényező áll Varga Mihály szerint. Az olajár csökkenése, az erős ipari növekedés, és a belső kereslet élénkülése. Varga Mihály azt is hangsúlyozta, hogy a tartósan gyenge külső kereslet ellenére a magyar gazdaság jól teljesített, és immunisabbá vált az EU hullámzó teljesítményének. Az autóipari kereslet változatlanul magas volt a múlt évben, ami sokat segített. Emellett biztatóan alakult a belső fogyasztás is, amely szintén felfele húzta a növekedési adatot.

Az EU-s összehasonlításban a magyar adat az egyik legjobb lett a tavalyi évre vonatkozólag. Az uniós és keleti "hullámveréssel" egyre jobban meg tudunk birkózni a miniszter szerint. A gazdaság szerkezete hosszú távon is egyre kiegyensúlyozottabb, és a növekedés ráadásul nem járt az egyensúly megborulásával, mind a folyó fizetési mérleg, mind az államháztartás hiánya alacsony maradt. A magas GDP-növekedésnek köszönhetően várhatóan a GDP-arányos adósság is csökkent.

A GDP szerkezetét illetően a termelő szektor húzta leginkább a növekedést, mind az ipari termelés, mint az építőipar számottevően (6-7 százalékkal) nőtt. A magas bázis ellenére a mezőgazdaság is hozzájárult a növekedéshez.

A belső kereslet is nőtt, ami a kiskereskedelemben tükröződött, de a turizmus is látványosan bővült.
A felhasználási oldalt tekintve a beruházások erősek maradtak, ezeket az uniós támogatások, az alacsony kamatkörnyezet is segítette. A fogyasztásra az árak csökkenése (a több hónapban mért defláció) minden bizonnyal hozzájárult. Az alacsony inflációnak köszönhetően (amelyhez az olajárak mellett a rezsicsökkentő lépések is jelentősen hozzájárultak) tavaly is reálbér-növekedést mérhettünk.
Amennyiben a beruházások és a belső fogyasztás az eddigiekhez hasonlóan bővül, akkor várhatóan az idei évre becsült 2,5 százalékot meghaladó lehet a növekedés. A magyar gazdaság teljesítménye idén februárra meghaladta az 2008. október, vagyis a válság előtti szintet.

Az ukrán-orosz konfliktus alól Magyarország sem tudja kivonni magát, ez mind a mezőgazdaságra hatni fog, mind pedig az ott működő nagyvállalatok teljesítményére (mint például a tőzsdén is szereplő OTP, Mol, Richter esetében látható). A kifutó uniós pályázati ciklus is óvatosságra int, így egyelőre a növekedést nem fogják felülvizsgálni, de az első negyedév végén erre sor kerülhet.

A közszférában (rendvédelmi szervek, pedagógusok) végrehajtásra kerülő béremelés is hozzájárul majd a belső fogyasztás bővüléséhez. Újságírói kérdésre elmondta a miniszter, hogy 6,6 milliárd forintot terveztek be a reklámadóra, mint miniszternek az a dolga, hogy ez befolyjon.

Az autóipar az egyik legfontosabb szektor lett a magyar gazdaságban, itt a változások érzékenyen hathatnak az egész gazdaságra, ugyanakkor egyre inkább olyan a magyar gazdaság struktúrája, hogy ilyen kilengéseknek jobban ellent tud állni, több szektor is jön fel, így egészét tekintve a növekedés is egyre kiegyensúlyozottabb.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!