4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jelek szerint nem nagyon akaródzik a kormánynak élni az MNB által felkínált lehetőséggel. A feszes költségvetés miatt ugyanis nem kockáztathat.

Varga Mihály szerdán sajtótájékoztatón értékelte a második Orbán-kormány első három évének gazdaságpolitikáját. Újságírói kérdésre elmondta, hogy számításaik szerint bár az ország vissza tudná fizetni a 2008-as IMF-hitel még fennmaradó részleteit, de ez elsősorban kamatszámítás kérdése. Pedig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Hitel Programjának harmadik pillérében foglalt kéthetes kötvényállomány ambiciózus leépítésében az MNB a kormányra is számít.

A 3600 milliárdos állomány elérése ugyanis két úton valósulhat meg. Az egyik, már egyébként folyamatban lévő megoldás, hogy az MNB forint ellenében devizaforrást nyújt a kereskedelmi bankoknak, ők pedig ebből visszafizetik az éven belül lejáró külső (külföldi) adósságaikat. Ez a lépés - mivel a devizáért forintot kérnek - apasztja a bankok likviditását, így az MNB-nél általuk elhelyezett kéthetes kötvényállományt.

A bankrendszer összevont mérlegének változása az első esetben (Forrás: MNB)

A másik megoldáshoz az államra is szüksége van az MNB-nek. Ez az elgondolás arra épít, hogy a kormány a még idén lejáró külső adósságainak (2,1 milliárd euró IMF-törlesztés) visszafizetését nem újabb devizakötvények kibocsátásával, hanem a jegybanki tartalékok felhasználásával oldja meg. Ebben az esetben az Államadósság Kezelő Központnak (ÁKK) a terveknél több forint alapú állampapírt kellene eladni, azokat pedig a jegybank átváltaná devizára, amiből pedig megtörténne a törlesztés. A többlet forintkötvényeket a bankok vennék meg, emiatt csökkenne a kéthetes állományuk, az MNB tartalékait pedig az átváltások redukálnák.

A második változat hatása az államháztartás konszolidált mérlegében (Forrás: MNB)

Mind a két megoldás jó lehet, a kettő együtt pedig még jobb az MNB számára. A jegybank ugyanis a legfrissebb adatok szerint akár 20 százalékkal is leépíthetné a tartalékok szintjét anélkül, hogy érdemben csökkenne az ország pénzügyi stabilitása (lásd Matolcsyék szívfájdalom nélkül levághatják a tartalékok nagyrészét). Az ország folyamatosan csökkenő rövid külső adóssága miatt ugyanis a nemzetközi tartalékaink immár jóval nagyobbak a szükségesnél, ez pedig jelentős veszteséget okoz az MNB-nek. A nemzetközi tartalékokra ugyanis - mivel azok döntő részt nagyon alacsony kockázatú állampapírokban vannak - a jegybank alig kap kamatot, miközben az azok forrását jelentő kéthetes MNB-kötvényekre az alapkamatot fizeti. A két kamatláb közötti különbség pedig több tízmilliárdos veszteséget okoz, így nem meglepő, hogy azt a jegybank le szeretné építeni.

Igen ám, de ami jó az MNB-nek, az rövid távon nem jó a kormánynak. Ha ugyanis Vargáék az alacsonyabb kamatozású IMF-hiteleket a magasabb, 4-6 százalékos forintkötvényekkel váltják ki, az a költségvetés kamatkiadásait emeli meg. A már így is nagyon feszes büdzsé tartását, illetve a végre Brüsszel szerint is elérhető 3 százalék alatti hiányt a kormány biztosan nem akarja veszélyeztetni. Az mfor.hu számításai szerint ugyan az év első négy hónapjában jelentős tartalék gyűlt össze a költségvetés nettó kamatsorán, de érhető módon Vargáék idén semmit sem szeretnének kockáztatni, nem kívánkoznak vissza az EU túlzott deficiteljárásba. Így nem meglepő, hogy a kormány folyamatosan figyeli a nemzetközi pénzpiacokat, és ha a helyzet kedvezővé válik, akkor ismét inkább devizakötvényt fogunk kibocsátani.  

Persze a teljes konszolidált államháztartás (központi büdzsé + MNB) nem fog tudni kibújni a magas forintkamatok okozta veszteség alól (hiába próbálják áttolni egymásra a forintfinanszírozás költségét), a jegybank idei veszteségét, saját tőkéjének elvesztését (lásd: Már több tízmilliárd hiányzik az MNB-ből) ugyanis 2014-ben a kormánynak kell állnia. De az már 2014 zenéje.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!