Bajnai Gordon miniszterelnök gyors intézkedést kért a kormány tagjaitól, hogy a köztisztviselők, illetve állami vezetők utazásával kapcsolatban is a legnagyobb szigorral érvényesítsék az ésszerű gazdálkodást - áll a közleményben.
A rendelet szerint "ahol ez a Magyar Köztársaság külkapcsolatainak – különös tekintettel az Európai Unió, a NATO, és az ENSZ döntés-előkészítő fórumain való képviseletének – vagy más fontos érdekeinek sérelme nélkül lehetséges, töröljenek hivatalos utakat, vagy csökkentsék a kiutazó személyek számát, ésszerűsítsék az utazás költségeit".
Az utazási terven kívüli külföldi hivatalos utazást – az Európai Unió döntés-előkészítő fórumaira való kiutazás kivételével – a jövőben csak személyesen a miniszter engedélyezheti.
A közlemény szerint Magyarország nemzetközi szervezetekben, szövetségekben betöltött tagságai, illetve a nemzetközi együttműködések kötelezettségekkel is járnak, amelyek alól hazánk a válság ellenére sem vonhatja ki magát. "A kormányzat – ahogy azt az előző kormányok is tették – ehhez biztosítja a szükséges forrásokat, de nem tűri, hogy visszaéljenek azokkal".
"Nem megengedhető, hogy közpénzből szakmailag indokolatlan utakra menjenek köztisztviselők vagy állami vezetők. Válság idején ez különösen tarthatatlan. Mindenkinek ki kell vennie a részét a takarékoskodásból, ez alól nincsenek kivételek. Az ésszerű gazdálkodást ezen a téren is érvényesíteni kell" - olvasható a közleményben.
A hét elején a Heti Válasz Online adott hírt arról, hogy a Szociális és Munkaügyi Minisztérium "állami pénzből, 14 millió forintért utaztatott 15 főt - köztük szakszervezeti vezetőket - Izlandra, s már készen állnak egy következő túrára. Az izlandi és marseille-i, korzikai, párizsi és lyoni városnézéssel tűzdelt dél-francia körutazáshoz – ahogy az izlandihoz is – fejenként 170 ezer forint költőpénz is jár, szintén állami forrásból. A tanulmányútról a Munkaerő-piaci Alap Irányító Testülete döntött, ennek megfelelően a foglalkoztatási alap központi keretéből állják a költségeket". Az írás szerint a döntést a miniszternek is ellenjegyeznie kellett.
A Munkaerőpiaci Alap Irányító Testülete (MAT) szerdán közleményben fogalmazta meg értetlenségét a Heti Válasz Online írásával kapcsolatban. A testület szerint a cikk hamis tényeket tartalmaz, illetve valós tényeket hamis színben tüntet fel.
A közlemény magyarázata szerint a MAT februárban elfogadott 2009. évi költségvetésében szerepelt a vitatott szakmai út. "A MAT határozatában tripartit döntést hozott, amelyet az akkor hivatalban lévő miniszter ellenjegyzett". Ezzel a határozat hatályba lépett, végrehajthatóvá vált, így a jelenlegi miniszternek nem volt szükséges az utazást újra engedélyezni.
MTI/Menedzsment Fórum