3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hitelezésben rejlő rendszerszintű kockázatokat valamilyen módon mérsékelni kell, ezért szigorításra mindenképpen szükség lesz - vélekedik Gyurcsik Attila, a Concorde elemzője. Szerinte ha a mostani kormány nem hajlik majd a lépésre, akkor az is elképzelhető, hogy 2010-ben a Nemzetközi Valutaalap kényszeríti ki a hitelezés szigorítását a következő, már a Fidesz vezette kormány regnálása alatt. Mfor.hu-háttér.

"Elég szigorú a jegybank javaslata, de ez várható volt. A dokumentumban szereplő kondíciók ésszerűek, a túlzott kockázatvállalás elkerülését szolgálják" - vázolta fel az mfor.hu kérdésére Gyurcsik Attila azzal kapcsolatban, hogy az MNB egy javaslatot küldött a a napokban a Pénzügyminisztériumnak, melyben szorgalmazza a devizahitelezés szigorítását. Ha elfogadják a tervet, akkor ezentúl csak a dokumentálható jövedelem előre meghatározott hányada lehetne maximum a törlesztőrészlet, illetve jóval magasabb fedezeti arányt írna elő az új hiteleknél. (mfor.hu szerk: legalábbis elvileg, mert kiskapuk vannak a javaslatban.)

A Concorde elemzője szerint várható volt, hogy a válság után vissza fog esni a hitelezési aktivitás, és arra is számítani lehetett, hogy szigorúbb lesz a szabályozás.

"A szigorítás mértékéről lehet vitatkozni, elképzelhető, hogy ez a javaslat majd valamennyire felpuhul a bankokkal folytatott tárgyalások során" - teszi hozzá a szakember.

Ha megvalósul az MNB javaslata, akkor a legfontosabb következmény az lehet, hogy a következő években lassul a hitelezési dinamika. A bankok már jelenleg is nehezen tudnak hitelezni, ez még inkább igaz lesz a jövőben, ha valóban ennyire megszigorítják a devizahitelezést.

Persze az sem biztos, hogy egy kisebb piacon ugyanennyi bank meg tud majd élni, mint jelenleg. Gyurcsik Attila szerint más okokból is elképzelhető lenne egyfajta konszolidáció a magyar bankpiacon, egyáltalán nem biztos, hogy a hitelezés szigorítása fogja kikényszeríteni azt. "Azok a bankok, melyek eddig jórészt külső forrásból helyeztek ki hiteleket, most a a források elapadása miatt hátrányba kerültek, a verseny nyertesei pedig azok a pénzintézetek lehetnek, melyek jelentős betétállománnyan rendelkeznek" - vélekedik az elemző.

A bankok közül az OTP és az FHB szerepel jelenleg a Budapesti Értéktőzsdén, ha elfogadják a szigorú javaslatot, akkor az a cégek részvényeinek árfolyamára is hatással lehet. "A bankrendszer egészére nézve részvényesi szempontból negatív hír a hitelezés szigorítása" - mondta kérdésünkre Gyurcsik Attila.

Akár az IMF is kikényszerítheti


Egyelőre csak annyi biztos, hogy az MNB elnöke a múlt héten küldte el a pénzügyminiszternek a javaslatot, a tárca jelenleg vizsgálja a részleteket. Éppen ezért egyelőre azt sem lehet tudni, mikortól kerülhet bevezetésre a szigorítás, hiszen ahhoz a parlamentnek is törvényeket kell módosítani, a kormánynak pedig rendeleteket kell hozni.

"Nehéz megjósolni, hogy a mostani parlamenti ciklusban napirendre kerülhet-e még a kérdés, mivel elég feszített az Országgyűlés napirendje" - jósolja Gyurcsik Attila.

Ha tavaszig nem születik döntés, akkor további kérdés lehet, hogy egy esetleges új kormány hajlandó lesz-e majd bevállalni az első hónapokban egy ilyen népszerűtlen intézkedést.

"Valamilyen mértékű szigorításra biztosan szükség lesz, hiszen a rendszerszintű kockázatokat csökkenteni kell. Vélhetően még a következő, Fidesz vezette kormány is rá lesz utalva a Nemzetközi Valutaalap segítségére, ezért végső esetben akár az is elképzelhető, hogy az IMF kényszeríti majd ki a hitelezés szigorítását" - vélekedik a Concorde szakembere.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!