Közép- és hosszú távon elég attraktívnak látszanak még a jelenlegi szinteken is a hosszabb távú magyar állampapír-piaci hozamok - mondta Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője a Napinak. A szakértő szerint ugyanis amennyiben a külső körülmények is engedik, az év végére a 7,65 százalékos jelenlegi tízéves állampapír-piaci referenciahozam akár 6,5-6,8 százalékra is eshet.
Természetesen kockázatok is vannak, hiszen idén sok fontos kérdés eldőlhet a világban. Ilyen például, hogy milyen növekedésre lesznek képesek az egyes országok a kormányok segítsége nélkül, illetve meghatározó lehet a többletpénzek kivonásának a stratégiája és a fiskális politikák rendezése. Magyarországon külön kockázatot jelenthet a választás is. Nyeste felhívta a figyelmet arra is, hogy a válság során kivonult külföldi befektetők még nem igazán tértek vissza a piacra. Azt ugyanakkor nem lehet tudni, hogy a választások vagy a nem túl jó adósminősítések miatt tapasztalható részükről a kivárás - így a visszatérésükre valószínűleg várni kell egy magyar felminősítésre vagy a választások bizonytalanságának a megszűnéséig. A vásárlási kedvüket ugyanakkor meghozhatja az eurócsatlakozási céldátum esetleges bejelentése. Nyeste szerint addig azonban maradhat a kisebb ingadozás, mivel sem lefelé, sem felfelé nincs túl nagy tér. Ennek a külföldi kereslet mellett a másik oka, hogy túlkínálat sem várható a kibocsátó részéről forintalapú állampapírok esetében.
A 7,65 százalékos jelenlegi tízéves referenciahozam szintjének 100 bázispontos csökkenését elképzelhetőnek tartja Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője is. Alapvetően ugyanis pozitívak az állampapírpiacot érintő inflációs és adósságfinanszírozási kilátások a 2010-es évvel kapcsolatban - állítja a szakértő. Az inflációs várakozások szerint ugyanis a magyar fogyasztói árak növekedése már az év közepére 3 százalék alá csökkenhet, ami ráadásul hosszabb távon is fenntartható. Így az év végére a jegybanki alapkamat szintje 5,25 százalékig csökkenhet, ami lefelé húzhatja az állampapír-piaci hozamszinteket is. Ugyanakkor természetesen van két fontos kockázat is az idei évben - ért egyet Erste bankos kollégájával Jobbágy. Az egyik a nemzetközi piacok hangulata, amelynek jelentős romlása - akár egy komolyabb forintgyengülés miatt - megállíthatja a hozamcsökkenést. A másik bizonytalansági tényezőnek a magyar választást említette a CIB szakértője is. Jobbágy szerint ugyanakkor e két kockázati tényezőt is figyelembe véve valószínűbb a jelenlegi hozamok csökkenése az év végéig, amit ráadásul erősen megtámogathat, ha sikerül egy reális eurócsatlakozási céldátummal előrukkolnia az országnak.
Sokkal kevésbé optimista a magyar állampapírpiaccal kapcsolatban Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. Szerinte az idén nincs sok fantázia ebben a piacban, pontosan a kollégái által említett romló nemzetközi hangulat és a magyarországi helyzet miatt is inkább felfelé mozoghatnak a magyar állampapír-piaci hozamok az elkövetkező hónapokban. Az ország megítélésén szerinte sokat fog rontani, hogy jelenleg sokan elhiszik a magyar államháztartás hiányának a tarthatóságát, amit az új kormány meg fog cáfolni. Török szerint ezért az elkövetkező két negyedévben inkább felfelé mozognak majd a hozamok, míg a második félévben - amikor már jöhetnének lefelé - az emelkedő nemzetközi hozamkörnyezet szab majd gátat a magyar hozamok csökkenésének. A Raiffeisen elemzője ezért valószínűleg még felfelé fogja módosítani a jelenleg 6,9 százalékon álló év végi tízéves referenciahozam-várakozását. Mindezek alapján inkább egy szűk sávban mozoghatnak a hozamok, ami nem sok jóval kecsegtet a magyar kisbefektetők számára - véli Török, aki szintén kiemelte, hogy a külföldiek még nem tértek vissza a magyar piacra.