2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tizenkét havi mélypontra csökkent az üzleti döntéshozók optimizmusa egy globális felmérés csütörtökön megjelent eredménye szerint.

A KPMG nemzetközi üzleti tanácsadó cég a közleményében azt írja, hogy világszerte megtorpanni látszik a gazdasági fellendülésbe vetett bizalom. A vállalatvezetők többsége a korábbi várakozásokkal ellentétben jelenleg nem gondolja úgy, hogy növekedés várható a következő egy évben.

A Markit kutatóintézet a KPMG megbízásából világszerte közel 11 ezer vállalati szakember megkérdezésével végzett felmérésével kimutatta, hogy az optimizmus szintje 12 hónapja a legalacsonyabbra süllyedt.

A szolgáltató szektorban 53 százalékról 47-re esett vissza azoknak az aránya, akik az üzleti aktivitás növekedését jósolják, míg a gyártási területen 9 százalékpontos a visszaesés, 60-ról 51százalékra. Az árbevételt tekintve is hasonló eredményt hozott a felmérés, a bizakodók aránya 51 százalékról 43 százalékra csökkent a szolgáltató szektorban, a gyártás területén pedig 57 százalékos többségből 49 százalékos kisebbségbe szorultak az optimisták. A foglalkoztatottságot illetően - ahol az optimizmus korábban is alacsony szinten volt  - a szolgáltató szektor válaszadóinak csupán 24 százaléka, a gyártó szektorban pedig 27 százalék jelezte határozottan, hogy képes lesz növelni az alkalmazottak számát egy éven belül.

Ugyanakkor a vállalatvezetők továbbra is erőteljes növekedésre számítanak a legnagyobb feltörekvő gazdaságokban - a Brazília, Oroszország, India és Kína alkotta, angol rövidítéssel BRIC-nek nevezett csoportban -, az Egyesült Államokban és Japánban viszont romlott a kilátások megítélése. Amerika például a legutóbbi, nyári felmérés alapján a legoptimistábbak közé tartozott, azóta viszont jelentősen, egyes mutatók esetében 20 százalékponttal csökkent az optimizmus mértéke.

Robert Stöllinger, a KPMG magyarországi irodájának ügyvezető partnere szerint a bizakodás ugyan gyengül, de korántsem gyenge: "A BRIC-országok társaságai továbbra is erőteljes növekedésre számítanak, és az európai szolgáltató cégek is lépéseket tettek a helyes irányba. A fellendülés nem ért véget, csak vesztett dinamizmusából" - mondta a szakember a 17 országban végzett Pulse - Global Business Outlook (globális üzleti kilátások) elnevezésű vizsgálatsorozat új állomásának eredményeit értékelve.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!