5p

Korábban nem tapasztalt szintre emelkedett és meghaladta a 3,5 milliárd eurót Magyarország folyó fizetési mérlegének négy negyedéves többlete 2014 első negyedévének végére - jelentette honlapján kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a tájékoztatás szerint a GDP 3,6 százalékának megfelelő többlet kiemelkedően nagynak számít a régióban.

A 2013 végéig rendelkezésre álló adatok szerint ugyanis Szlovákiában a 2 százalékos GDP-arányos többlet csökkenő tendencia mellett alakult ki, miközben a folyó fizetési mérleg Csehországban és Lengyelországban továbbra is hiányt mutat.

A külső finanszírozási képesség – szintén historikus csúcsot elérve – a GDP 7,2 százalékára emelkedett az első negyedévben. A szezonálisan igazítatlan külső finanszírozási képesség megközelítette az 1,6 milliárd eurót, ami jelentősen nagyobb az egy évvel korábbi értéknél. A folyó fizetési mérleg többlete 1 milliárd euró, a döntően EU-transzfereket tartalmazó tőkemérlegé közel 0,6 milliárd euró volt. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a reálgazdasági adatokból számított finanszírozási képesség az első negyedévben a GDP 7,6 százalékát tette ki.

Az MNB kifejti, hogy a külkereskedelem emelkedő többlete - az éves szufficit meghaladta a GDP 8 százalékát - arra vezethető vissza, hogy jelentősen javult a cserearány, miközben az élénkülő külső kereslet és a bővülő autógyártás mellett az export növekedési üteme megegyezett a belföldi felhasználás gyorsulása miatt továbbra is jelentős importbővüléssel. A tovább mérséklődő jövedelemegyenlegen belül csökkent a korábban felvett külföldi hitelek után fizetett kamat, illetve a részesedések jövedelme miatti forráskiáramlás is.

Az idei módszertani váltással kapcsolatban a jegybank megjegyzi, hogy az alapvetően az adatok prezentálásában, a folyó fizetési mérleg szerkezetében okozott változást, a külső finanszírozási képesség ugyanaz maradt, vagyis ez összehasonlítható a korábbi adatokkal. Az áru és szolgáltatásegyenleg tételei között történtek átsorolások, ez azonban a két egyenleg összesített többletét nem módosította.

Az MNB jelentése szerint a jövedelemegyenleg hiányának négy negyedéves értéke tovább mérséklődött az idei első negyedévben, és a GDP 6 százaléka alá csökkent. A korábban felvett külföldi – tulajdonosi, illetve banki és egyéb – hitelek után fizetett kamatok is enyhén mérséklődtek, illetve a részesedések jövedelme miatti forráskiáramlás is enyhén csökkent a becslések alapján az előző negyedévhez képest.

Az EU-transzferek felhasználása 2014 első negyedévében is jelentős mértékű volt, és döntően a magánszektor beruházásait és részben fogyasztását támogathatta. A fizetési mérleg eredményszemléletű adatai alapján január-márciusban 0,9 milliárd eurónyi EU-támogatást használtak fel, ami kismértékben meghaladja az egy évvel ezelőtti értéket, így összességében a négy negyedéves transzferfelhasználás is enyhén emelkedett és mintegy 5,6 milliárd eurót tett ki.

A jegybank kitér arra is, hogy az év elején tapasztalt gyengébb forintárfolyam nem hatott az adott időszak EU-támogatások forintban kifejezett összértékére.

A külső finanszírozási többlettel összhangban folytatódott az első negyedévben a nettó külső adósság csökkenése és a szektorok mérlegalkalmazkodása, miközben a nem adósság típusú forrásoknál beáramlás figyelhető meg. A nettó közvetlentőke-befektetések a 2013 negyedik negyedévi jelentős beáramlását követően 2014 első negyedévében több mint 0,6 milliárd euróval nőttek tovább. Az adósság típusú források mérséklődése is folytatódott: a legnagyobb mértékben az államháztartás mérsékelte a külfölddel szembeni nettó adósságát – amiben főként az EU-transzferek beáramlása miatti tartaléknövekedés játszott szerepet. A bankok külső forrásai a korábbi negyedévek csökkenésével szemben bővültek, amihez a lakosság portfólióátrendezése is hozzájárulhatott - írja az MNB. A nettó külső adósság csökkenése az MNB szerint hozzájárulhat a magyar gazdaság és a pénzügyi rendszer stabilitásához.

A jegybank közölte: 2014 elején a szezonálisan igazítatlan forráskiáramlás – a tavalyi utolsó negyedév kiugróan magas adósságtörlesztését követően – mérséklődött. A forráskiáramlás továbbra is a nettó adósság típusú források csökkenése (külföldi hitelek visszafizetése, devizatartalék növekedése) mellett alakult ki, miközben a nem adósság jellegű, döntően FDI-források növekedtek.

Január-márciusban 0,6 milliárd euróval bővültek tovább a nettó közvetlentőke-befektetések, míg a nettó portfóliórészvény-befektetések csökkentek – így a nem adósság jellegű források értéke közel 0,4 milliárd euróval nőtt. Tovább mérséklődtek a gazdaság nettó adósság típusú forrásai, azonban a korábbi trendekkel szemben a bankrendszer nettó külső adóssága nőtt, míg az államé csökkent.

Az idén az első negyedévében folytatódott a gazdaság nettó külső adósságának csökkentése, amelynek mértéke közel 1,7 milliárd eurót tett ki. A korábbi negyedévekkel szemben a bankrendszer külső adóssága közel 0,8 milliárd euróval emelkedett, amit azonban több mint ellensúlyozott az államháztartás adósságcsökkentése, ami csaknem 2 milliárd eurót tett ki.

Ezenfelül a külső adósság visszafizetéséhez hozzájárult a vállalati szektor is: a vállalatok mintegy 0,4 milliárd eurónyi külföldi hitelt fizettek vissza, így a belföldi szereplők 2012 eleje óta eltelt alig több mint két év alatt mintegy 19 milliárd euróval csökkentették nettó külső adósságukat a külföldi hitelek törlesztésével, illetve a külföldi követelések növelésével - közölte az MNB.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!