A hitelminősítő közölte, hogy a hosszú távú görög besorolás az eddigi "SD"-ről "CCC"-re, a rövid futamidejű görög államadósság osztályzata - amely eddig szintén "SD" volt - "C"-re javul.
A hosszú lejáratú görög szuverén adósságok új osztályzatának kilátása stabil.
A Standard & Poor's március elején jelentette be Londonban, hogy Görögországra érvényben tartott hosszú és rövid futamú szuverén adósbesorolásait az addigi "CC", illetve "C" szintről "SD"-re süllyesztette.
Akkori indoklásában az S&P kiemelte, hogy ha egy adósságkibocsátó egyoldalúan módosítja valamely adósságkötelezettség kibocsátásának eredeti kondícióit - ahogy a Standard & Poor's megítélése szerint Görögország tette a magánszektorbeli befektetők bevonásával végrehajtott adósságcserével -, azt a hitelminősítő saját kritériumai alapján tényszerűen nem törlesztésnek tekintheti.
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja, a Moody's Investors Service - ugyanilyen indoklással - az általa használt besorolási metodika lehetséges legrosszabb adóskockázati osztályzatára, "C"-re minősítette vissza márciusban a görög besorolást.
A harmadik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings ugyanakkor már márciusban visszaemelte Görögország hosszú futamidejű szuverén hazai és küladósságának osztályzatát a korlátozott mértékben nem törlesztői státust jelző "RD" - restricted default - szintről "B mínusz"-ra, stabil kilátással.
A Standard & Poor's az általa szerdán bejelentett görög osztályzatjavítás indoklásában kiemelte: saját kritériumai alapján egy adósságcsere-ajánlat sikeres lebonyolítása azt jelenti, hogy az adott szuverén adós kikerült a nem törlesztői státusból, akkor is, ha az adósságcserében nem részes hitelezők követekéseit az adós nem törlesztette.
Az S&P hangsúlyozta ugyanakkor, hogy változatlanul jelentős hitelképességi kockázatokat lát Görögország esetében.
A hitelminősítő közölte, hogy a görög hazai össztermék (GDP) tavalyi 6,9 százalékos csökkenése után az idén 5 százalék körüli további visszaesést vár a görög gazdaságban.
A Standard & Poor's a kockázatok közé sorolta az "ambiciózus és nagyrészt népszerűtlen" reformokkal kapcsolatos politikai konszenzus potenciális gyengülését is.
A cég előrejelzése szerint a görög államadósság-ráta a most lebonyolított adósságcsere-program ellenére is a GDP-érték 160-170 százaléka között lesz a 2012-2015-ös időszakban.
Az S&P a mai nap folyamán Lettországot is felminősítette.
A Capital Economics közgazdászai legutóbbi helyzetértékelésükben közölték: számításaik szerint a görög GDP-érték 2013 végéig a 2008-ban mért legutóbbi csúcsértékhez képest összesen több mint 25 százalékot zuhan. Ebben a környezetben a nemzetközi hitelezői trojka, vagyis az euróövezeti tagállamok, az IMF és az Európai Központi Bank (EKB) úgy is dönthet, hogy nem folyósítja tovább a pénzügyi segélyprogram részleteit újabb görög megszorító intézkedések nélkül.
A cég szakértői közölték: véleményük szerint a piacok valószínűleg jól számolnak, amikor Görögország újbóli törlesztésképtelenné válását árazzák.
A Capital Economics közgazdászai fenntartották azt a jóslatukat, hogy mindezek alapján Görögország még az idei év vége előtt elhagyja az euróövezetet.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) közölte, hogy jelenleg 40 százalékos esélyt ad Görögország euróövezeti tagságának két éven belüli megszűnésére. A ház szerint ráadásul az EU-szerződésekben nincs olyan opció, amely lehetővé tenné a távozást az euróövezetből, így az euró elhagyásának egyetlen legális módja az lenne, hogy Görögország azonnal távozik az EU-ból is.
MTI