3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Intézkedéseket helyezett kilátásba hétfőn a brit pénzügyminiszter a befektetési bankároknak juttatott hatalmas prémiumok ügyében, mert szerinte ezek "torzították a döntéshozatalt" a pénzügyi szektorban.

Alistair Darling, aki a kormányzó brit Munkáspárt Manchesterben zajló éves kongresszusán szólalt fel, kijelentette: sürgősséggel, két héten belül az alsóház elé terjeszti a bankreformról szóló új törvénytervezetet. Ennek tartalmáról egyelőre csak annyit árult el, hogy a célok között szerepel a bankrendszer feletti felügyeleti jogkörök megerősítése, és az állami intervenció megkönnyítése arra az esetre, ha egy-egy bank bajba kerül. A tervezet erősíti emellett a megtakarítások tulajdonosainak védelmét is.

A brit pénzügyminiszter szükségesnek nevezte azt is, hogy a kormány megvizsgálja a hatalmas prémiumok kiosztásának "kultúráját", mert szavai szerint ez a jutalmazási rendszer torz döntéshozatali mechanizmushoz vezetett.

Darling szerint a banki prémiumoknak nem szabad azt eredményezniük, hogy egyesek mind több és több kockázatot vállaljanak, miközben nem látják át, hogy ezzel saját bankjukon kívül a szélesebb gazdaság minden szereplőjének károkat okoznak. A miniszter nem részletezte ugyanakkor, hogy a kormány milyen lépésekre készül ebben az ügyben.

Gordon Brown is változtatni akar

Előző nap már Gordon Brown brit kormányfő is kikelt a nagy banki jutalmak ellen, mondván: a prémiumkultúra által hajtott "felelőtlenség" is oka a most kialakult piaci válságnak, és e jutalmazási rendszer egyes elemei "elfogadhatatlanok". „Mindenki tudja, hogy ezen változtatni kell” - fogalmazott Brown a BBC tévének adott nyilatkozatában, ő sem részletezte azonban a várható kormányzati lépéseket.

A brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) mindazonáltal már közölte: tervei között szerepel nagyobb tőketartalék képzésének megkövetelése azon bankoktól, amelyekről úgy látja, hogy prémiumrendszerük "eltúlzott kockázatok" vállalására ösztönzi az alkalmazottakat.

A Cityben honos milliós prémiumok ellen már jóval a jelenlegi válság előtt hallatszottak tiltakozó, és hatósági szabályozást kilátásba helyező hangok a kormányon belül. A Munkáspárt balszárnyának egyik prominens tagja, Peter Hain korábban felvetette, hogy a londoni City befektetési bankárai ajánlják fel esetenként több millió fontos prémiumuk kétharmadát a szegények javára.

A citybeli bankárok jutalmai a piaci válság miatt az idén várhatóan minden hatósági intézkedés nélkül is jócskán megcsappannak, bár még mindig milliárdokat tesznek ki. Az egyik vezető londoni gazdasági előrejelző cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) alaposan rontott legutóbbi prognózisa szerint a 2008-as prémiumszezonban az előző évi 8,514 milliárd fontnál 40 százalékkal kevesebb, összesen 5,074 milliárd font jutalomra számíthatnak a londoni City banki alkalmazottai.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!