Az index.hu értesülései szerint a kormány azt fontolgatja, hogy mégis 100 százalékban törleszti az önkormányzatoktól átvett tartozást a hitelező bankoknak. A portál úgy tudja, a kormányt a hitelminősítők lehetséges reakciója aggasztja, az adósság egy részének nem törlesztése ugyanis részleges államcsődnek minősülhetne.
Mint ismert, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter megszorítócsomagjában fogalmazta meg azt a javaslatot, miszerint a bankoknak az állam által átvállalt és törlesztett önkormányzati adósság után egy egyszeri 7 százalékos adót kellene fizetniük. Tekintve, hogy az állam valamivel több mint 600 milliárdos nagyságrendű adósságot vett át, ez a költségvetésnek közel 40 milliárd forintos plusz bevételt jelentett volna.
A javaslat napvilágra kerülését követően egyébként Felcsuti Péter a Bankszövetség volt elnöke úgy fogalmazott, hogy ennek elfogadása szelektív államcsődöt jelentene. Hasonló véleményen volt Zsiday Viktor alapkezelő is, aki károsnak és félelmetesnek nevezte az adót, ennek ellenére a nemzetgazdasági tárca sajtóközleményben cáfolta ennek valóságát. A jelenlegi állás szerint azonban úgy tűnik, hogy ennek az esélyét sem szeretnék megadni, így egy másik újfajta egyszeri adót vethetnek ki a bankszektorra, amivel kapcsolatban nem merül fel a részleges csőd lehetősége.
mfor.hu