2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Janet Yellen, a Federal Reserve (szövetségi tartalékrendszer, Fed) elnöke kedden a szenátus bankügyekkel foglalkozó bizottságának meghallgatásán válaszolt a politikusok kérdéseire, illetve előterjesztette a Fed pénzügypolitikájáról szóló féléves jelentést.

A jegybankot 2014 óta vezető közgazdász szerint "jelentős bizonytalanság" jellemzi az amerikai gazdaságot, és a világgazdaság kilátásai is "sérülékenyek". Az amerikai központi bank ezért "óvatos lépésekre" készül, mondta, utalva ezzel a jegybanki alapkamat esetleges emelésére. A múlt héten egyébként a jegybank monetáris tanácsa érintetlenül hagyta az irányadó kamatlábat.

Janet Yellen a munkaerőpiac szűkülését és a beruházások csökkenését említette az amerikai gazdaság gyengülésének jeleiként. Bár hozzátette: ő és munkatársai arra számítanak, hogy ez a trend hamarosan megfordul. Különösen aggasztónak nevezte, hogy a munkanélküliség elsősorban a kisebbségeket, ezen belül is kivált az afroamerikaiakat és a spanyol-ajkúakat sújtja.

"Szigorúan figyelemmel követjük a munkaerőpiaci helyzet alakulását, hogy lássuk, a jelenlegi megtorpanás átmeneti-e" - fogalmazott a szakember. Mindazonáltal hangsúlyozta, hogy megítélése szerint csak átmeneti lassulásról van szó, sőt, számít a termelékenység enyhe növekedésére is.

Yellen optimistának mondta magát mind a munkaerőpiaci helyzetet, mind a várható inflációt illetően. "Az elkövetkező években kétszázalékos infláció a célunk" - szögezte le.       

A Fed monetáris tanácsának várható lépéseiről elmondta, hogy amennyiben a gazdaság növekedése beindul, akkor a kamatláb emelkedése fokozatos lesz.

A jegybank elnöke kitért a britek esetleges kilépésére az Európai Unióból. Kifejtette, hogy ennek az egész világgazdaságra, és benne az amerikai gazdaságra is kedvezőtlen hatása lenne: bizonytalanságba taszítaná a gazdaságot, és bár lehetetlen pontosan megjósolni a következményeket, a pénzügyi piacok szerinte sérülékenyekké válnának. Hangsúlyozta, hogy az esetleges brit kilépéssel megváltozna a befektetők kockázatvállalási hajlandósága, és veszélybe kerülne az amerikai pénzügyi stabilitás.

A Fed elnökének meghallgatása szerdán folytatódik a kongresszusban: a szenátusi bizottság után a képviselőházi bizottságban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!