A múlt havi 4,2 százalékos inflációs adat kedvezőbb eredményt mutatott a vártnál, és ez azt vetíti előre, hogy decemberben akár már négy százalék alá süllyedhet az inflációs ütem, véli Barta György. Jelenleg arra lehet számítani, hogy a kedvező süllyedő trend jövő év közepéig folytatódni fog. (A CIB elemzői egyébként 2009 egészére most 2,7 százalékos ütemet jósolnak.) Ez a továbbiakban azt is lehetővé teszi, hogy a jegybank kamatcsökkentési ciklusa folytatódhat, akár most decemberben is lehetőség lesz egy újabb 50 bázispontos vágásra.
Tovább csökkenhet az alapkamat
Az elemző szerint az alapkamat a piaci kockázatok függvényében akár már márciusra visszajuthat arra a szintre, ahol még az októberi rendkívüli kamatemelés előtt volt, azaz 8,5 százalékra. A további csökkentés lehetősége is fennáll, a pénzpiaci körülményektől függően jövő év végéig akár hét százalékos szintre is leeshet az alapkamat.
Az egy izgalmas makrogazdasági kérdés, vajon jó-e nekünk, hogy ilyen gyors ütemben csökken az infláció. Barta György úgy véli, a pénzromlás ütemének gyors mérséklődése a külső tényezőkön – például az energiaárak esésén – kívül részben annak tudható be, hogy a belső kereslet megcsappant. Az infláció ütemének enyhülése abból a szempontból kedvező, hogy az MNB nyugodtan előrehaladhat a lazító ciklusában.
Az inflációs adatközlésnek nem volt jelentős hatása a forint/euró árfolyamra, melyre még mindig inkább a globális kockázatvállalási kedv ingadozásai hatnak. A forint tekintetében még mindig döntő a feltörekvő piacok – és azon belül is Magyarország sebezhetőségének – megítélése.
Már nem menekülnek a külföldiek
Kedvező hír a magyar gazdasággal kapcsolatban az is, hogy az állampapírpiacon jelentős hozamcsökkenést figyelhettünk meg az elmúlt hetekben. Decemberben a hozamgörbe közeli végén 120-150 pontos visszaesést tapasztalhattunk, míg az ennél hosszabb futamidők esetében 50-60 pontos süllyedés ment végbe. Az Államadósság Kezelő Központ 2009-es finanszírozási tervének szerdai publikálása is lefelé nyomta a hozamokat, hiszen az az aukciós kínálat szűkítését helyezte kilátásba.
A külföldi befektetők magyar állampapír-állományát az elmúlt napokban a 2400-2500 milliárd forintos sávban való stagnálás jellemezte. Az őszi hónapok során a külföldiek még egyértelműen nettó eladók voltak; bár ez a folyamat azóta jelentősen lelassult, jelentős vételi szándék részükről még nem látszik.
Még nem múlt el a vihar
A kedvező hírek alapján azonban még nagyon korai lenne arra következtetni, hogy a pénzügyi válság Magyarországra gyakorolt negatív hatásai elmúlóban vannak - elég, ha a reálgazdasági helyzet várható alakulására gondolunk.
Barta György emlékeztetett arra: már korábban is számos alkalommal azt hittük, hogy a krízis nehezén túl vagyunk, és csak ezután érkeztek meg a globális válság újabb és újabb hullámai.
Rövid távon a Nemzetközi Valutaalaptól és az Európai Bizottságtól kapott rendkívüli kölcsön segíthet kivédeni az ország elleni spekulációs támadásokat, de még nagyon messze vagyunk a stabilizációtól. Ehhez elsősorban Magyarország sérülékenységének csökkentésére lenne szükség, ehhez pedig nélkülözhetetlenek az átfogó, mély reformok, és a fiskális fegyelem fenntartása.
VMI
Menedzsment Fórum