A Figyelő és a Heti Válasz által szervezett "Kötelező öngondoskodás" konferencia előadóinak többsége egyetértett abban, hogy az alacsony foglalkoztatás a magyar gazdaság egyik legnagyobb problémája, emellett az állami újraelosztás sem tartható fenn a jelenlegi szinten.
Skandináv szinten vagyunk - újraelosztásban
A skandináv államok hagyományosan magas újraelosztást tartanak fenn, az Európai Unió új tagállamaira azonban az jellemző, hogy visszafogták az újraelosztást. Mi kilógunk ebből a sorból, talán a mediterrán országokhoz vagyunk legközelebb – vázolta fel előadásában Király Júlia.
"Az egy főre jutó GDP arányában nagyjából Svédországhoz és Franciaországhoz hasonló szinten van nálunk az állami újraelosztás" – vélekedik a jegybank alelnöke. Szerinte 2011-től közeledhetünk talán a minket megillető helyhez, azonban ez komoly áldozatokkal fog járni.
Király Júlia szerint ugyan nem tekinthető inproduktív kiadásnak a nyugdíj, de a magyar nyugdíjrendszer és a szociális ellátórendszer fenntartja azt az alacsony foglalkoztatottsági arányt, amely a magyar gazdaság egyik legnagyobb problémája. "Magyarország ma egy koraérett jóléti állam, ez hozzájárult sebezhetőségünkhöz" – vélekedik a szakember.
Az MNB alelnöke szerint a problémákat csak tetézte a magyarok hozzáállása: sokan úgy gondolkodtak, hogy ha valami történik, akkor majd az állam úgyis segít. "Pályafutásom alatt harmadszor hívjuk fel erre a figyelmet, harmadszor mondjuk, hogy nincs ingyen ebéd" – hangsúlyozta Király Júlia.
Az előadásban elhangzott: bárki kerül is kormányra 2010-ben, folytatni kell az aktivitás emelését, a szociális transzfereket legalább a régió szintjére kell csökkenteni, illetve tovább kell mérsékelni az adóéket, mert csak ezek biztosíthatnak a magyar gazdaság számára fenntartható, hosszú távú növekedést.
Király Júlia szerint a magyar gazdaságot nem lehet úgy élénkíteni, hogy pénzt pumpálunk a rendszerbe, mert "ha csak a nyomdagép prospektusára ránéz a jegybank, máris 3 ponttal leértékelnek minket."
Nem készültünk fel a szűk esztendőkre
"A nyugdíjrendszer bármilyen változása nem elsősorban a nyugdíjasoknak, hanem a leendő nyugdíjasoknak szól" – vélekedik Varga Mihály egykori pénzügyminiszter. Szerinte a probléma az, hogy a politika nem tud kritikus tömegben hozzányúlni a rendszerhez, és - Bajnai Gordon miniszterelnökkel ellentétben - nem hiszi, hogy az idén bevezetett változásokkal 40 évre biztosított lenne a magyar nyugdíjrendszer jövője. "Könnyebb lett a finanszírozás, de a lényegi problémák nem oldódtak meg" – mondta a Fidesz gazdaságpolitikusa ezzel kapcsolatban.
Varga szerint az utóbbi éveket súlyos gazdaságpolitikai hibák jellemezték, ezért vagyunk most ugyanabban az ördögi körben, amelyben már 2003-2004-ben is voltunk. Ennek lényege, hogy a jelenlegi rendszer nem a munkára ösztönöz Magyarországon.
Varga Mihály szerint a következő évek legnagyobb problémája a demográfiai helyzet rosszabbodása lehet: ha ezt nem tudjuk megoldani, akkor csak bevándorlással lesz fenntartható a nyugdíjrendszer. Emellett kontrollálni kell a kiadásokat, kiadási plafont kell bevezetni – vélekedik.
Csak időt nyertünk
Azzal Holtzer Péter is egyetért, hogy alapvetően a foglalkoztatás és a demográfia határozza meg a nyugdíjrendszer jövőjét. A Nyugdíj-és Idősügyi Kerekasztal elnöke szerint nincs olyan ország, ahol ezeket a hatásokat felül tudták írni.
"Ne számítsunk csodára: a következő években sem lesz olyan helyzet, hogy kevés járulékot kell majd fizetni és magas lesz a nyugdíjunk" – figyelmeztetett Holtzer. Szerinte a jelenlegi rendszer a 2040 körül nyugdíjba vonuló generációra nincs felkészülve, abban az évtizedben ugyanis jóval többen fognak kivonulni a munkából, mint mostanában.
"Az idén bevezetett módosításokkal – mint például a korhatár emelése vagy a 13. havi nyugdíj elvétele – csak időt nyertünk arra, hogy áttekintsük a következő évtizedek várható folyamatait, feltegyük a kérdéseket és elinduljunk valamerre" – vélekedik a szakember.
Holtzer Péter szerint 40-50 év múlva a jelenleginél kisebb lehet az állami nyugdíjrendszer, ezért kaphat nagyobb hangsúlyt az öngondoskodás. Ezzel azonban az a probléma, hogy ma jórészt azok tudnak csak félretenni, akiknek amúgy sem lennének problémáik nyugdíjas korukban.
Beke Károly