2010 második felében újra növekedési pályára állhat a magyar gazdaság, így már éves szinten is elképzelhető egy fél százalékos bővülés – vélekednek a Pénzügykutató szakemberei. Az intézet hétfőn ismertetett előrejelzése látszólag optimistább, mint a kormány prognózisa, a közgazdászok szerint lényegesen jobb évünk lesz, mint az idei.
Elkerültük az összeomlást
"Az egy évvel ezelőtti szinthez képest jól áll a magyar gazdaság: akkor rohantunk a teljes összeomlás, a csőd felé, amit végül annak köszönhetően sikerült elkerülni, hogy nagyon gyorsan megkaptuk a nemzetközi hitelcsomagot" – vázolta fel a történteket Petsching Mária Zita, a Pénzügykutató szakembere.
Az előrejelzés készítői szerint ma már nem kell számolni az összeomlással, most mindenki felfelé módosítja előrejelzését, lassan, de javulnak a kilátások.
"2009-ben egy rendkívül mély válságon megyünk keresztül, amit az államkasszától a háztartásokig és a nyugdíjasokig mindenki megérez" - vélekedik Petsching Mária Zita. Megfigyelhető, hogy például olyan régiókban, ágazatokban ugrott meg a munkanélküliség, ahol az korábban nem volt jellemző.
A válság két pozitívuma, hogy csökken az infláció, illetve a külkereskedelmi mérlegben rég látott aktívum mutatkozik. "Előállt az a helyzet, hogy jelenleg már a magyar gazdaság finanszírozza a külföldet" – érzékelteti a pozitívumokat a Pénzügykutató szakembere.
Lényegesen jobb évünk lehet
2010-ben lényegesen jobb évünk lehet: mi azzal számolunk, hogy a gazdaság akár egy fél százalékos növekedést is produkálhat az idei 6 százalékos visszaesés után – jósolja Petsching Mária Zita. Szerinte a reálbérek esetében elképzelhető egy 2 százalék körüli növekedés jövőre elsősorban az alacsonyabb inflációnak és az adóváltozásoknak köszönhetően, azaz mi is megérezhetjük a zsebünkön a javulást.
A foglalkoztatottság területén viszont stagnálásra számít 2010-ben a Pénzügykutató, a leépítések java ugyanis idén már végbe megy. Mindez annak köszönhető, hogy a munkaerőpiac mindig késve reagál a reálgazdasági folyamatokra – hangzott el a sajtótájékoztatón.
A szakemberek szerint a mezőgazdaság lehet az egyik húzóágazata a magyar gazdaságnak 2010-ben, átlagos időjárási körülmények között akár 5-6 százalékos nvekedés is elképzelhető ezen a téren.
A magyar euróbevezetéssel kapcsolatban a Pénzügykutató úgy vélekedik, hogy a legvalószínűbb egy 2014-es csatlakozás. A szakemberek szerint jövőre még korai lenne csatlakozni az ERM II árfolyamrendszerhez, az majd 2011-ben történhet meg.
Nem lesz komoly mozgástere az új kormánynak
"Azzal a feltételezéssel éltünk, hogy viták árán ugyan, de elfogadja a költségvetést a parlament. Emellett nem számolunk a jelenlegi kormány összeomlásával" – jósolja Petsching Mária Zita.
A Pénzügykutató szakemberei szerint az új kormány gazdaságpolitikájában nem lesz jelentős változás, mindenképpen a hiány tartására fognak törekedni. "Lehet, hogy más lesz a politizálás, másról fognak beszélni, de érdemi változás nem lesz" – vélekedik a közgazdász.
"Véleményünk szerint az új kormány sem fog jelentős mozgásteret kapni a nemzetközi intézményektől, szervezetektől a választások után" – teszi hozzá Lengyel László, a Pézügykutató elnök-vezérigazgatója.
Kikapaszkodhat a gödörből a világgazdaság
"Arra számítunk, hogy a világgazdaság is kikapaszkodik a válságból jövőre, a jelek szerint a tavasszal meghozott ösztönző intézkedések hatása már a második negyedévtől látszik a világgazdaságban" – vázolja fel Antalóczy Katalin, az előrejelzés nemzetközi részének szerzője.
A szakember szerint az összes jelentős világgazdasági centrumban növekedhet a gazdaság jövőre. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy nagyon sok a bizonytalanság, nehéz előre becsülni a kilábalást.
Az igazán komoly kockázatokra azonban csak 2011-ben számítanak a közgazdászok, hiszen az idén elindított ösztönző csomagok többsége két évre szól.
"Megint igaza lett a jó öreg Keynesnek, hiszen az idén tavasszal elfogadott ösztönző intézkedések többsége a régi keynesiánus eszközökkel operál: fiskális csomagok, monetáris lazítás, nemzetközi hitelcsomagok jellemzik a helyzetet" – teszi hozzá Antalóczy Katalin.
Ugyanakkor a Pénzügykutató szakembere figyelmeztet arra, hogy ha nem lesznek komoly szerkezeti változások, kiegyensúlyozódások a világgazdaságban, akkor könnyen lehet, hogy egy folyamatos negatív ciklusba kerülünk. Éppen ezért aban bízhatunk, hogy a válság talán elindítja ezt a kiegyensúlyozódást.
Beke Károly