5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a kormány sikertörténetként értékeli, hogy ismét sikerült 80 százalék alá szorítani a GDP-arányos államadósságot, a hivatalosan ismerhető információk szerint sosem tartoztunk még ennyivel, mint most. Kinek van igaza? Az eltérés valószínűleg a 2008-ban felvett IMF-hitel első törlesztőrészletének elszámolásából adódik. Mfor.hu-háttér.

"Csökkenő pályán Magyarország adóssága"

"Az új Alaptörvény előírja, hogy az államadósságot 50 százalék alá kell csökkenteni, ennek érdekében kormányzat elkötelezett az államadósság csökkentése iránt, melynek hatására Magyarország államadóssága a tavaly év végi több mint 81 százalékos GDP arányos értékről, 79,7 százalékra csökkent" - "dicsekedett" hétfőn a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Azt most elfelejthetjük, hogy júniusban, amikor a magánnyugdíjpénztári portfóliókban lévő kötvényeket bevonta a kormány, 81-ről 77 százalékra csökkent az adósságráta. (Sőt, Orbán Viktor szeptember elején még azt jövendölte, hogy ősz végére újabb 4 százalékponttal, 77-ről 73 százalékra csökkenhet az államadósság mértéke.) Azóta elsősorban a forint gyengülésének köszönhetően szeptember végére 82 százalékra emelkedett az eladósodottságunk a GDP-arányában a Magyar Nemzeti Bank statisztikája szerint. Az NGM most nem jelölte meg az adat forrását, vagyis hogy miért csökkent szűk három hónap alatt 2,3 százalékkal az adósságunk.

MNB adatok negyedéves bontásban

A forintban biztosan nem bízhatunk, hiszen a szeptember végi 292-es középárfolyamról mostanra stabilan 300 fölé emelkedett az euró jegyzése, vagyis ez elviekben tovább növelte volna az adósságunkat. Így csak két oka lehet a fent említett csökkenésnek: egyrészt október 28-án volt egy devizakötvény-lejárata hazánknak egymilliárd euró értékben, másrészt pedig a 2008-ban felvett hitelcsomag első törlesztőrészleteként valamikor a negyedik negyedévben 2 milliárd eurót kell átutalnunk az Európai Bizottságnak. Előbbi tétel teljesen világos, már az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) októberi statisztikájában megjelent az egymilliárd eurós csökkenés. A másik 2 milliárddal kapcsolatban viszont ellentmondó hírek jelentek meg: sajtóinformációk szerint november végén megtörtént a törlesztés, azonban ez az ÁKK novemberi számaiban nem látszik.

21 426,1 milliárd forint

Talán véletlen, mindenesetre kellemetlen a kormány számára, hogy a hétfői minisztériumi közleménnyel nagyjából egyidőben jelent meg az ÁKK legfrissebb statisztikája, mely szerint a központi költségvetés bruttó adóssága november végén mindösszesen 21 426,1 milliárd forint volt, ami új történelmi csúcsot jelentett, a korábbi csúcs 21 116,5 milliárd volt még májusban, a "nagy adósságcsökkentés" előtt.

Vagyis sikerült az államadósság kezelőnek és a kormánynak elbeszélni egymás mellett: miközben egyikük sikerpropagandaként állította be az államadósság csökkenését, a másik éppen akkor közölte a siralmas novemberi adatokat. Az ÁKK statisztikája szerint egyébként a múlt hónap végén 10 433,6 milliárdnyi forint- és 10 641,7 milliárd forintnyi devizaadóssága volt a központi költségvetésnek, vagyis folytatódott a tendencia: azok után, hogy októberben először volt magasabb a devizaadósságunk a forinttartozásnál, most már számottevő a különbség.

A devizaadósságunk októberhez képest 413,7 milliárd forinttal emelkedett, míg a forintadósság 206,2 milliárdos emelkedést mutatott. Mivel novemberben nem volt új devizakötvény-kibocsátása Magyarországnak, ezért előbbi szám teljes egészében a forint gyengülésének volt köszönhető, a magyar deviza egy hónap alatt majdnem 4 százalékot veszített az euróval szemben. A forintadósság emelkedése pedig természetesnek mondható, hiszen folyamatos a kibocsátás.

A számokban egyébként egyértelműen nem látszik az EU felé fennálló kétmilliárd eurós tartozás törlesztése, hiszen akkor a devizaadósságnak nagyságrendileg 200 milliárddal csökkennie kellett volna (a 400 milliárdos emelkedés a forintgyengülés miatt és a 600 milliárdos törlesztés eredőjeként). Azt nem állíthatjuk, hogy még a 600 milliárd törlesztése mellett is 400 milliárddal nőtt az adósság, hiszen az összesen 1000 milliárdos növekedést jelentett volna, ehhez pedig a forint 10 százalékos gyengülése kellett volna októberről novemberre, hiszen a 10 000 milliárdos állomány csak így tudott volna arányaiban ennyivel emelkedni.

Akkor most kinek van igaza?

A fentiek alapján csak egy a biztos: más számokkal kalkulált a minisztérium és az ÁKK. Mint már írtuk, az utolsó hivatalos adat a GDP-arányos adósságról szeptember végi, akkor 82 százalékot mért az MNB. Ha azóta az összesen 3 milliárd eurónyi törlesztést vesszük, akkor az nagyságrendileg 3 százaléka a magyar GDP-nek, vagyis ennyivel kellett volna csökkennie a rátának.

A már említett forintgyengülés miatt könnyen lehet, hogy ebből "csak" 2,3 százalék lett. Mi azt tartjuk a legvalószínűbbnek, hogy az Európai Bizottság felé fennálló tartozás elszámolása átcsúszott decemberre, majd amint a hivatalos elszámolás megtörtént, a kabinet azonnal beindította kommunikációs gépezetét. Ezzel magyarázható, hogy az ÁKK novemberi adataiban még nem látszik a csökkenés, elvileg a decemberi számokban majd meg kell jelennie, melyek január 20.-a táján lesznek publikusak.

Természetesen a tegnapi közlemény után tisztázás céljából megkerestük az NGM-et is azzal a kérdéssel, minek volt köszönhető a 2,3 százalékos csökkenés az adósságrátában, azonban a cikk megjelenéséig a minisztérium nem válaszolt írásban feltett kérdésünkre.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!