"A bizottság Magyarország esetében úgy értékelte, hogy a hatóságok a pénzügyminiszteri tanács által legutóbb, 2009 júliusában kibocsátott ajánlásoknak megfelelően jártak el" - áll a jelentésben, amelyet a brüsszeli végrehajtó testület szerdán véglegesített.
A bizottság úgy vélte azonban, a már bejelentett, egyelőre kompenzálás nélküli 2011-es adócsökkentések miatt kiegészítő intézkedésekre is szükség lesz.
A testület megállapította, hogy egyelőre nincs szükség újabb lépésre a túlzott deficit miatti eljárásban Magyarország esetében.
Joaquín Almunia pénzügyi biztos az értékelést kommentálva elégedettségét fejezte ki azzal, hogy más vizsgált országok mellett Magyarország is hathatós lépéseket tett a túlzott hiány leszorítására. Ő is kiemelte azonban: ahhoz, hogy a deficit ténylegesen 3 százalék alá kerüljön, folytatni kell a erőfeszítéseket.
Az értékelés megállapította, hogy a tavalyi 3,9 százalékos deficitcélt sikerült tartania a kormánynak, köszönhetően elsősorban a tavaly elfogadott konszolidációs intézkedéseknek, amelyek összességében a bruttó össztermék 1,5 százalékára rúgtak. Az idei évre elfogadott költségvetés Brüsszel szerint szintén összhangban van a 3,8 százalékos hiánycéllal - áll a szövegben, amely külön méltatja, hogy a nyugdíj- és a társadalombiztosítás területén szerkezeti jellegű reformintézkedések is helyet kaptak.
A bizottság kiemelte, hogy az eddigi végrehajtás is megfelel a kijelölt kereteknek, emellett megkezdődött a munka a tervezési eljárások és az ellenőrzés további javítására, amelynek eredménye egy középtávon is megerősített államháztartási környezet lehet.
Mindezzel együtt a bizottság már az idei deficitcélnél is lát jelentős kockázati tényezőket mind bevételi, mind kiadási oldalon. Ami 2011-et illeti, Brüsszel szerint fél százalékos GDP-kiigazítást kell még további intézkedésekkel biztosítani.
Szerdán értékelte Brüsszel Lettország, Litvánia és Málta teljesítményét is a túlzott deficit leszorításának szempontjából. Valamennyiük esetében megfelelőnek ítélte az eddigi intézkedéseket, ugyanakkor Litvánia és Málta esetében egy-egy évvel, 2012-re, illetve 2011-re kitolta a leszorításra adott határidőt.
Az unióban jelenleg 27 közül már 20 tagország áll úgynevezett túlzottdeficit-eljárás alatt. Magyarország az előrejelzések és a céldátumok alapján várhatóan az elsők között fog lekerülni erről a listáról.
MTI/Menedzsment Fórum