3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A görögországi gazdasági válságról szóló összeállításában a Handelsblatt című lap külön cikkben foglalkozott hétfőn a magyar válságkezeléssel.

A német üzleti és egyben politikai napilap "Egy ország kitakarékoskodja magát a válságból" címmel írt Magyarországról. "Külföldi közgazdászok dicsérik a fiatal, párton kívüli miniszterelnök, Bajnai Gordon budapesti válságkormányát a radikális és bátor reformok miatt" - állapította meg a cikkíró, Mathias Brüggmann, hozzátéve ugyanakkor, hogy a lakosság "tüntetésekkel és tiltakozással védekezik". Bajnai tíz év  óta a legjelentősebb reformokról beszél, mert az ország jó ideig lehetőségei felett élt.

A szerző emlékeztetett: amikor a pénzügyi válság elérte Magyarországot, a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) és az Európai Uniónak még 2008-ban - első uniós tagországként - 20 milliárd eurós rendkívüli hitellel kellett megsegítenie a magyarokat az államcsőd elkerülése érdekében. Menekült a tőke és a forint árfolyamesése miatt devizahitelesek százezreit fenyegette fizetésképtelenség, a költségvetési hiány 10 százalékos volt. 

A párton kívüli gazdasági miniszter 2009 áprilisában lépett  Gyurcsány Ferenc örökébe és példátlan megszorításokba kezdett, hogy ki tudja fizetni az IMF-hiteleket: eltörölték a 13. havi nyugdíjat, 62-ről 65 évre emelték a nyugdíjkorhatárt, befagyasztották az egészségügyi kiadásokat, 20-ról 25 százalékra emelték az ÁFÁ-t. De a reformcsomag nem csak takarékoskodásból állt: a bérköltségeket is csökkentették, hogy ösztönözzék a foglalkoztatást. Mindennek eredményeként az államháztartás hiányát 3,8 százalékra sikerült csökkenteni, a forint árfolyama emelkedett és  enyhültek a devizahitelesek gondjai is. A Standard & Poors hitelminősítő intézet javította Magyarország hitelbesorolásának kilátásain. A negyedik negyedévben a gazdaság teljesítménye már csak 4 százalékkal csökkent - a három hónappal korábban mért  7,1 százalékkal szemben.

Budapest már fel tudja mutatni az első sikereket, 2009-ben ismét exporttöbbletet ért el a magyar gazdaság. Ám az ország még messze nincs túl a nehezén, az ipari termelés 17,7  százalékkal, a  bruttó hazai termék 6,3  százalékkal esett vissza. Az MNB pedig az utóbbi egy évben olyan erősen csökkentette a jegybanki alapkamatot, mint egyébként csak Románia: 3,5 százalékponttal, 6 százalékra.

Közgazdászok "Double Dip"-pel, számolnak, az enyhe javulás után újabb visszaeséssel, és az új OECD-prognózisok sem jók. A költségvetés hiánya újra 4,1 százalékra nőhet, a  bruttó nemzeti termék visszaesése pedig akár 1 százalékos is lehet a kormány által várt 0,3 százalék helyett. A 10 hét múlva esedékes választások miatt - amelyet az ellenzéki konzervatív Fidesz nyerhet meg - a hitelminősítők, mint  például a Fitch, vonakodnak javítani a kilátásokat - írta a Handelsblatt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!