5p

Magyarországon régóta fenntarthatatlan gazdaságpolitika folyik, ezért magunknak köszönhetjük, hogy ilyen helyzetbe jutottunk, mondta el Győrffy Dóra, a Debreceni Egyetem adjunktusa a Deák Ferenc Klub csütörtök esti rendezvényén Budapesten. Bár az államcsőd csak a katasztrófa-forgatókönyvek közé tartozik, mindenképp súlyos recesszió várható, tette hozzá Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa. A várható visszaesést tekintve hasonló véleményt fogalmazott meg Csaba László akadémikus, aki szerint a mostani Gyurcsány-csomag túl kevés és túl későn jött.

A válság kívülről jött és nálunk sokkal erősebb gazdaságokat is nehéz helyzetbe sodort, mondta hozzászólásában Várhegyi Éva. A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa szerint a jelenlegi helyzet nem a magyar gazdaság krízise, hanem külföldön kezdődött. Úgy véli, hazánk különösen sebezhető, ami belső okokból ered, ennek fontos tényezője az államadósság. Ezért leginkább a költségvetési politika és az erőteljes fogyasztásösztönző magatartás a felelős, amely - Várhegyi Éva szerint - a 2000-es évek elején alakult ki, és 2006-ig megállás nélkül tartott. Ennek következtében nemcsak az állam, hanem a lakosság és vállalkozási szektor is súlyosan eladósodott, tette hozzá.

Győrffy: az IMF-hitelből élünk

Győrffy Dóra, a Debreceni Egyetem adjunktusa szintén kiemelte az eladósodottságot, valamint azt, hogy a lakosság megtakarításai nagyon alacsony szinten vannak. Ezért a magyar állam rá van utalva külső forrásokra, ám jelenleg, amikor néha még Németország is nehezen jut forrásokhoz, ez a magyar kormánynak még nehezebb feladat. Ezért jelenleg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitele biztosítja az ország finanszírozhatóságát.

A mostani válság valóban kívülről jött, de Magyarországon régóta fenntarthatatlan gazdaságpolitika folyik, véli Győrffy Dóra. Évek óta hatalmas deficiteket halmozunk fel; ennek a folyamatnak akkor van vége, amikor jön egy külső sokk. „A lufi nálunk volt, csak tű jött külföldről. Szembe kell néznünk azzal, hogy magunknak köszönhetjük, hogy ilyen helyzetbe jutottunk” – magarázta az adjunktus. 

Csaba László akadémikus szerint Magyarország nem most került nehéz helyzetbe, hanem 2006 óta permanens válságban van. A konvergencia program elfogadása akkor hirtelen megoldotta a finanszírozási válságot, mert még tartott a világpiaci pénzbőség. Az első viharfelhők 2007 nyarán kezdtek gyülekezni a világban, de a magyar kormány nem csinált semmit - úgy tűnik, hogy elvesztette a valósággal a kapcsolatot, fogalmazott a szakember.

Hitelességi és legitimációs deficit

Hozzátette: ennek nyomán hitelességi és legitimációs deficit alakult ki, ami nagyban lecsökkentette a magyar kormány mozgásterét. Az állampapírpiacon az elmúlt években a magyar papírokat csak jelentős kockázati felárral lehetett értékesíteni. Az ország adóssága (állam és magán) éppen egy olyan időszakban háromszorozódott meg, amikor más országokban ez a mutató csökkent.

Ráadásul nagyon alacsony a foglalkoztatás, és az így jövedelem nélkül maradt embereket végső soron adóból kell eltartani. Ezzel függ össze a magyar gazdaság lelassulása, hiszen a túladóztatás ide vezet, vázolta fel a helyzetet Csaba László.

Várhegyi: nagy horderejű, de homályos a Gyurcsány-csomag

Azon kérdésre, mennyiben segítenek a magyar gazdaságnak Gyurcsány Ferenc adóátrendezési tervei, Várhegyi Éva úgy válaszolt: a mostani válságot nem lehet jól kezelni. Úgy véli, nem rajtunk múlik, mit hozunk ki ebből és hogyan jutunk túl rajta. Most úgy tűnik, hogy a válság akár 2010-ig is eltarthat, vagyis a következő kormánynak is jut belőle.

Hozzátette: bár az államcsőd, valamint a valuta összeomlása a katasztrófa-forgatókönyvek közé tartozik, mindenképp súlyos recesszió várható. A jelenlegi kormánynak valóban nincs sok hitele a lakosság és piacok szemében, de - mint mondta - egy hitelesebb kormány se tudná megfordítani a helyzetet. Szerinte változás kívülről jöhet csak, mert Magyarország erősen exportfüggő ország. Ha például Németországban valóban öt százalékos visszaesés lesz, akkor Magyarország sem tud ennél kisebb mínuszt produkálni, figyelmeztetett.

Várhegyi Éva szerint a Gyurcsány-csomag határozott szemléletváltás hozott, mivel megpróbálja a munkaerő költségeit mérsékelni. Az öt százalékos járulékcsökkentés azonban vélhetően semmire sem lesz elég. Bár az egész csomag nagy horderejűnek látszik, jó néhány része homályos, magyarázta a kutató.

Győrffy Dóra kiemelte, hogy a válság más országokat is érint - Szlovákia növekedése például nyolc százalékról kettőre csökken, de legalább még mindig pluszban marad. A Gyurcsány-csomag nagyon emlékeztetett az őszödi beszédre, mert az elmúlt években - mint mondta - folyamatosan arról hazudozott a kormány, hogy egy ilyen jellegű csomagnak nincs realitása. Most örülhetnénk, hogy a kabinet végül belátta a problémákat, de miért nem akkor cselekedett így, amikor ennek még értelme is lett volna? – tette fel a kérdést a Debreceni Egyetem adjunktusa. 

Úgy véli, a csomagban még mindig a politikai dominál, hiszen az még mindig a szocialista szavazótábornak számító nyugdíjasokat igyekszik megkímélni. Másrészt a hitelessége is nagyon alacsony, hiszen a kormány előbb azt jelentette be, hogy megadóztatja a cafetériát, majd három nap múlva visszavonta ezt a tervet.

Csaba László: Túl kevés, túl későn

Csaba László szerint a kormány folytatja a száz tyúklépés politikáját, minden napra jut valami teendő. Állítása szerint a Gyurcsány-csomagnak csak rövid távú céljai vannak – fel kell valamit mutatni a befektetőknek -, viszont hiányoznak belőle a hosszú távú elképzelések. Másrészt egyetlen olyan ország sincs a világban, amely adóátrendezéssel növekedési pályára tudott volna állni.

Az akadémikus úgy véli, a mostani Gyurcsány-csomag túl kevés és túl későn jött. Ilyen módon nem lehet küzdeni a gazdasági visszaesés ellen, és az még arra sem lesz jó, hogy lassítsa a visszaesést, fogalmazott a szakember.

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!