4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahhoz képest, hogy mennyit gyengült a forint a dollárhoz képest, az üzemanyagok ára meglehetősen stabilnak mondható. Az Mfor Üzemanyagár-figyelő aktuális elemzése szerint emiatt nincs remény az üzemanyagok áresésére.

Ha valaki szeptember vége felé látta, hogy hány forintot kell adni egy dollárért, az vélhetőleg a szívéhez kap a mostani árfolyam miatt. A 350 körüli szinthez képest ugyanis mostanra karnyújtásnyira került a 400-as szint. Ugyan a magyar közvélemény az euró árfolyama miatt szokott elsősorban hüledezni, a dollár mozgása is számos importtermék miatt fontos. Ezek az üzemanyagok forintban számított ára a mindennapi életben is fontos, hiszen az üzemanyagok a közlekedés mellett az áruszállításban is kulcsszerepet játszanak. Ha pedig drágul a benzin és a gázolaj, az továbbgyűrűzik sok más termék árába is.

Friss árfolyamokat laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár oldalán találhat, részletes elemzéseiket pedig itt olvashat.

A dollár szárnyalása eddig csak mérsékelten mutatkozott az üzemanyagok árában, igaz, a mögöttünk hagyott héten a gázolaj ára már komolyabb mértékben emelkedett, és ez elsősorban az árfolyam változásával magyarázható.

Ha a hazai benzinárakat az uniós országokhoz viszonyítjuk, akkor nincs érdemi változás az előző hetekhez képest. A magyar piacon is viszonyítási alapnak tekintett uniós Weekly Oil Bulletin adatai szerint a hazai benzináraknál kilenc országban alacsonyabb az átlagár.

Miután az uniós rangsorban nem változott a magyar pozíció, ez előrevetíti, hogy a régiós helyzetünk is stabil maradt. Közép- és Kelet-Európában továbbra is négy országban lehet a magyarországi árakhoz képest olcsóbban tankolni. Bulgária mellett Lengyelországban, Csehországban és Romániában alacsonyabb a benzin ára, mint nálunk.

Miután az uniós rangsor adatfelvétele a magyarországi áremelést megelőzően történt, így a gázolaj esetén sem láthattunk érdemi mozgást. A Weekly Oil Bulletin adatai alapján 13 olyan ország van az Unióban, ahol olcsóbban lehet tankolni, mint nálunk.

A dízel a régiós országokban csak két helyen, Ausztriában és Szlovéniában drágább, mint Magyarországon.

Putyin miatt az olaj ára is megugrott

A héten mind az Európában irányadó Brent, mind az amerikai WTI ára jelentősen emelkedett, előbbi ára 74 dollár körül forgott pénteken, miközben egy héttel korábban 72 dollár volt.

Laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár elemzéseit itt olvashatja a témában.

A heti árváltozás legfontosabb oka a kommentárok szerint az volt, hogy Moszkva fokozza az Ukrajnával szembeni offenzíváját. Oroszország ballisztikus rakétát lőtt ki Ukrajnára, ami egyértelműen a helyzet eszkalációját jelzi. Ráadásul az oroszok módosították az ország nukleáris doktrináját is, miután Nagy-Britannia és az Egyesült Államok engedélyezte Kijevnek, hogy fegyvereikkel csapást mérjen Oroszországra.

További drágulás jöhet a magyar kutakon
További drágulás jöhet a magyar kutakon
Fotó: Depositphotos

A szakértők szerint miközben az oroszok gyakran polgári célpontokat támadnak, az ukránok a brit és amerikai eszközökkel a katonai és az olajipari infrastruktúrát vehetik célba Oroszországban. Igaz, ezeket az ukránok már eddig is támadták a saját fejlesztésű drónjaikkal, a nyár folyamán számos finomító és más olajipari ingatlan és eszköz sérült meg a támadások során. Ez pedig a jövőben újabb lendületet kaphat, ami az olajpiac kínálati oldalán okozhat kiesést.

Segítette az árak emelkedését, hogy a hírek szerint novemberben a viszonylag alacsony árak és Donald Trump megválasztásának hatására Kína növelte az olajimportját. Peking a jelek szerint tudatosan készül arra az esetre, ha a visszatérő elnök kereskedelem politikai eszközökkel lépne fel ellenük.

Az olajár-emelkedés mellett a forint – cikkünk elején taglalt – gyengülése is hozzájárul a hazai árak növekedéséhez. Ha nem jön az olaj vagy a devizapiacokon éles fordulat, akkor az Mfor Üzemanyagár-figyelő prognózisa szerint mind a benzin, mind a gázolaj tovább fog drágulni a következő időszakban.

A grafikonok a cikkünk megjelenésekor aktuális adatokat mutatja, ezek azonban később frissülhetnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!