3p

Hetven milliárd forintot szipkáz ki a büdzsé.

Az ideinél több tíz milliárd forinttal kevesebb pénz jut jövőre a nyugdíjalap kifizetéseire a munkáltatók befizetéseiből az államkincstárba. A tegnap benyújtott, 2019-es költségvetési törvényjavaslatban találtunk rá erre az intézkedésre.

Orbán Viktor idősebb szavazói körében
Orbán Viktor idősebb szavazói körében

A mindenkori büdzsében rendelkezik arról a kormány, hogy miképpen oszlik meg az egyes alapok között a foglalkoztatók által fizetett szociális hozzájárulási adó (szochó). Idén így néz ki a képlet:

  • 79,5 százalék jut a Nyugdíjbiztosítási Alapba
  • 20,5 százalék jut a z Egészségbiztosítási Alapba

A jövő évi büdzsé viszont arról árulkodik, hogy megváltoznak ezek az arányok, sőt, egy harmadik alap is részesül a befizetett közteherből. Ha a parlament jóváhagyja az előerjesztést, így fog kinézni a következő évben a szochó felhasználása:

  • 70,22 százalék jut a Nyugdíjbiztosítási Alapba
  • 27,31 százalék az Egészségbiztosítási Alapba
  • 2,47 százalék pedig az újonnan belépő Nemzeti Foglalkoztatási Alapot illeti meg

Mint látjuk, a nyugdíjak kifizetésére szolgáló alap jóval kisebb arányban részesül majd a munkaadók adójából, ráadásul ez csökkenő adótétel mellett valósul meg: a szochó ugyanis az idei 19,5 százalékról jövőre 17,5 százalékra csökkenhet, amennyiben teljesülnek a reálbér- emelkedése vonatkozó feltételek.

Az is kiderül a kötetből, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Alapra (NFA) jutó rész 68 milliárd forint, ennyi folyik át tehát az alap költségvetésébe. De nem marad ott, mert ezzel párhuzamosan a költségvetési törvényjavaslat előfizetést ír elő az alap számára, amit a központi költségvetés felé kell teljesíteni, meg nem határozott felhasználás céljából. Ennek az átutalásnak az összege szinte pontosan megegyezik azzal a tétellel, amit a szochó jelent: összesen 70 milliárd forintot szipkáz így ki a büdzsé az NFA-ból.

Az NFA-ra egyébként komoly feladatok várnak a következő évben, a kormány a jelek szerint rá akar feküdni a munkaerő-piacban rejlő tartalékok felszabadítására. Álláskeresési ellátásokra például az ideinél 25 milliárd forinttal többet, 75 milliárd forintot szánnak.

Egy biztos, a nyugdíjalap ezen az ágon kevesebb pénzből gazdálkodhat 2019-ben. Az előirányzatok szerint idén 1963,4 milliárd forint folyik be az alaphoz a szochóból és a munkáltatói nyugdíjbiztosítási járulékból, jövőre pedig már csak 1929,7 milliárd.

A különbség 33,7 milliárd forint. Nagyjából ennyit fordít egy évben az alap árvaellátásra. Az eltérés lehetne nagyobb is, de a béremelések valamennyit kompenzálnak a nyugdíjalap javára, nagyobb adóalap után fizetik ugyanis a közterheket jövőre a munkáltatók.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!