Demetrios márkájú menyasszonyi ruha, prémes fülvédő, lábtyű, műszőrme medvefül sapka, Nofear márkájú gyermek crossmotoros nadrág. Nem egy angol turi választékából szemezgettünk, ezeket a ruhaneműket a NAV Elektronikus Árverési Felületén lehetett megvásárolni. Emellett azonban az adóhatóság eladásra kínált rovarcsapdát, KGY Jumbo 53/6 típusú turbo szoláriumot, KGY Galaxy 2000 típusú ülő szoláriumot, Harvia típusú finn szaunát, kutyaruhát vegyesen (kabátot, pulóvert), kutyafésűt, japán díszkardmásolatot és borforraló gépet is.
Más kérdés, hogy a választék az idén szűkösebb volt a tavalyinál. Mint oly sok másban, ebben is a koronavírus-járvány a ludas. A Covid-19 miatt rendelte el ugyanis a kormány március 23-án, hogy a végrehajtásokat a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig fel kell függeszteni. Ebből kifolyólag a NAV sem értékesíthette a március 24. és április 30. között végrehajtási eljárásban általa lefoglalt ingóságokat, illetve ingatlanokat.
Így azonnali hatállyal törölni kellett egyrészt a már futó, másrészt a meghirdetett árveréseket is. Összesen 1138 darab, összesen 450 millió forint becsértékű ingó és 108 darab, együttesen 647,5 millióra taksált ingatlan nem került kalapács alá - közölte lapunk érdeklődésére a NAV.
Értelemszerűen ebben az időszakban újabb végrehajtási árveréseket sem lehetett lebonyolítani. A kényszerintézkedések csak a vám- és bűnügyi szakterület általi árverések kitűzését nem befolyásolták, lévén, hogy azok nem köthetők a végrehajtási eljárásokhoz.
A korlátozásoknak tudható be, hogy idén, augusztus 20-áig között jóval kevesebb elektronikus árverést fejeztek be: 8325-öt, míg az 2019 azonos időszakában 14 626-ot – ez több mint 43 százalékos csökkenés a bázishoz képest.
Összesen 1795 ingó e-árverés zárult sikeresen – ebből 188 volt a vám- és bűnügyi szakterület aukciója –, míg 63 ingatlanra akadt vevő. Figyelemre méltó, hogy míg az ingó árverések 96,6 százaléka volt sikeres, addig az ingatlan-aukcióknak csak a 3,4 százaléka zárult pozitív eredménnyel.
Az ingóságok és ingatlanok elektronikus árveréseken való értékesítéséből a NAV az idén, augusztus 20-áig 485,2 millió forintos bevételre tett szert. Mivel ez az összeg 2019 egészében 906,5 millió lett, ez időarányosan lemaradást jelez, méghozzá nem is kicsit.
A követelések behajtásánál viszont egészen más a helyzet. Minden esély megvan arra, hogy az idén a NAV többet szerez vissza az őt megillető pénzekből, mint 2019-ben. Míg ugyanis e tevékenységéből az adóhatóság az idén, augusztus 20-áig 157,3 milliárd forintos bevételre tett szert, addig tavaly összességében 184,7 milliárdosra. Vagyis, ha 2020 hátralévő részében is folytatódik e dinamika, akkor bőven 200 milliárd felett lehet a behajtott követelések összértéke. Az idei végrehajtási bevételnek egyébként a 0,31 százaléka származott az elektronikus árverésekből, míg a tavalyi év egészében a 0,49 százaléka.
A két szakterület közül a vám- és bűnügyi mérlege a kedvezőbb, mivel az árverései 50,95 százalékát bonyolította le sikeresen, ezzel szemben a végrehajtási szakterület csak a 27,47 százalékát. A különbség oka alapvetően az értékesített ingóságok körében keresendő – közölte a NAV.
A végrehajtási szakterület által lebonyolított árverések 96,2 százaléka ingó árverés, 3,8 százaléka pedig ingatlanárverés volt. A vám- és bűnügyi szakterület csak ingó vagyontárgyakat árverezett el.
Lapunk kérdésére, miszerint mi volt a NAV által lefoglalt ingatlanok, illetve ingóságok megoszlása a két területen, az adóhatóság azt felelte: „a felépítéséből és feladataiból adódóan ilyen megoszlás a foglalások kapcsán nem mérhető. A vám- és bűnügyi szakterület ugyanis az elkobzott vagy a lefoglalt, kiadni rendelt, de át nem vett vagyontárgyakat értékesíti, míg a végrehajtási szakterület a végrehajtási eljárásokban lefoglalt vagyonelemeket. tóbbi eljárásokban az ügyfeleknek van arra is lehetőségük, hogy a tartozás megfizetésével vagy fizetési kedvezménnyel az értékesítést elkerüljék”.