6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyanúgy jól járnak ezzel a tulajdonosok, mint az energetikailag korszerű lakásoknál.

Most, hogy a lakosság és a befektetők figyelme is egyre inkább az energiatakarékos épületek felé fordult, érdemes felidézni, hogy a kereskedelmi ingatlanoknál (irodaházak, bevásárlóközpontok, raktárak, hotelek) már jóval előbb erős szempont lett, hogy mennyit fogyasztanak, illetve egyáltalán hogyan készülnek. Több évtizede élnek a különféle nemzetközi minősítő rendszerek, amik már jó ideje beszivárogtak az üzleti életbe itthon is. 

A nem régen elkészült vagy most épülő irodaházaknál eleve a legmagasabb zöld minősítésre pályáznak a fejlesztők. Fotó: Atenor
A nem régen elkészült vagy most épülő irodaházaknál eleve a legmagasabb zöld minősítésre pályáznak a fejlesztők. Fotó: Atenor

Nagyon nem mindegy, hogy mennyire átgondolt egy-egy irodaház vagy pláza tervezése, a kivitelezése és később az üzemeltetés. Ennek a sornak a végén általában ott az exit, az értékesítés, ami egyszerűen esélytelen magas áron, ha nincsen valamilyen elfogadott nemzetközi minősítése az ingatlannak. 

A kormány rezsiemelő rendelete a lakosság körében váltott ki nagyobb reakciókat, de természetesen  a kereskedelmi ingatlanok tulajdonosai és bérlői sem érintetlenek. Itt is erős a szakadék a korszerű és az elavult műszaki színvonalú, ezért energiafaló épületek között. Az elmúlt 25-30 évben épült üzleti célú ingatlanok mintegy fele már többnyire zöld szempontok alapján került a piacra. A másik fele viszont felújításra szorul és itt eleve az alacsony energiafelhasználású megoldásokat választják az ingatlanfejlesztők, ugyanis az említett értékesítésnél ezeket jelentős arányban fogja figyelembe venni a vevő.

A budapesti 4 milliós irodaállományon belül közel 3,4 millió négyzetmétert tesz ki a klasszikus értelemben vett bériroda. (A maradékot a cégek és az állami szféra saját tulajdonban használt irodái adják.) A fővárosban közel 120 bérbeadásra épült irodaház rendelkezik már valamilyen nemzetközi zöld minősítéssel. Hazánkban a brit BREEAM rendszer a legelterjedtebb, ezt követi az amerikai LEED (néha egy komplexumon belül akár mindkettő is jelen lehet – a szerk.) újabban a WELL is megjelent. A teljes bériroda állomány 55 százaléka minősített, ami kiemelkedően magas szám európai összevetésben és hasonló, mint a prágai vagy a varsói érték. 

A bevásárlóközpontok közül több is fenn van a minősített épületek listáján, de itt még komplexebbek a követelmények, hiszen eleve sokkal több ember látogatja ezeket, mint az irodaházakat, s önmagában ez a tény még jobban előtérbe helyezi a humán faktort. Például nehezebb kalibrálni a hőháztartást, hiszen az irodaházakkal ellentétben nem lehet pontosan kiszámítani, hogy egy plázában mennyien fognak tartózkodni. Legfeljebb akkor, ha eleve tudják, hogy mondjuk a nagy főszezonban (pl. Karácsony) biztos többen fognak megjelenni. Ez befolyásolja a hűtő-fűtő teljesítményt, a légkeverést, az oxigéntartalmat, stb.

Borbély Gábor, a CBRE kutatási igazgatója egy fontos különbségre is utalt, amikor a korszerű és kevésbé korszerű irodaházak népszerűségéről beszélt. Azt mondta, hogy a 120 minősített budapesti épület átlagos kihasználatlansága most nyáron 10,5 százalék volt, míg a nemzetközi minősítéssel nem rendelkező állományban ugyanez a mutató 13,2 százalék. A kínálati bérleti díjak átlagosan 33 százalékkal magasabbak minősített épületek esetében - ami persze részben köszönhető annak is, hogy általában a jobb minőségű és fiatalabb épületek szereztek ilyen akkreditációt.

Cél a nulla kibocsátás

„Minden új építésnél mérlegelendő, hogy valóban szükség van-e arra az új projektre, tényleg szükséges-e a rengeteg erőforrás felemésztése. Ha a válasz ezekre ’igen’, akkor a tervezőknek és a beruházóknak ma már nagyon komplex tudástárház áll a rendelkezésükre, hogy nulla kibocsátású épületeket hozzanak létre” – emelte ki a rezsirendelet aktualitása kapcsán augusztusi állásfoglalásában Barta Zsombor, a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) elnöke.

Azt is hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a rendszerszintű gondolkodásmód, hiszen már a terület kiválasztásával, az épület tájolásával, a külső homlokzatok megtervezésével és az anyaghasználttal sokat tehetünk azért, hogy a fenntarthatóságot ténylegesen támogassuk és ne csak aktuális trendeket kövessünk.

Horváth Áron, a CBRE Fenntarthatósági üzletágának vezetője szerint a piaci szereplők nagy része – bizonyos kivételektől eltekintve – egyelőre inkább a rövidtávú lehetőséget és az alapvető kötelezettségek teljesítését és a költségek minimalizálását tartja szem előtt. Azonban ez a szemlélet azt a veszélyt rejtheti magában, hogy hosszútávon még több költséget és bevételkiesést generálnak. „Az első fontos lépés, hogy tisztában legyünk a vállalat valós hatásával: erre jó példa a beépített karbonkibocsátás mérése, amely jelenleg hiányzik a hazai folyamatokból.” - javasolta.

Nemzetközi Zöld Építés Hete szeptemberben

Szeptember 12-16. között rendezik meg a Nemzetközi Zöld Építés Hetet Budapesten. Immár sokadik éve adnak megvalósult példákon és jó gyakorlatokon keresztül információkat a lehetséges fenntarhtaó építési módokról, energetikai megoldásokról. A szervező HuGBC szerint idén az energiaválság és az energiaárak drasztikus emelkedése, a rezsicsökkentés korlátozása és az elszabaduló infláció miatt soha nem volt még aktuálisabb, hogy zöld és fenntartható épületekben éljünk.

A hazai ingatlanfejlesztők egy része eleve felszállt a „zöld vonatra” és már évek óta csakis energiatakarékos épületeket fejleszt vagy a megvásárolt korszerűtleneket energetikailag is felújítja. Ezen kívül több cég (egyebek mellett a Futureal, a Wingholding, a Property Market és a Biggeorge Property) is bekapcsolódott az MNB Zöld kötvény programjába, aminek a segítségével több száz milliárd forintnyi friss pénzhez jutott. Az összesen nyolc ingatlanos kibocsátó 249 milliárd forint értékű kibocsátást hajtott végre, ez messze a legnagyobb arány az összes ágazatot figyelembe véve. Cserébe természetesen vállalni kellett, hogy csakis környezettudatos épületeket emelnek.

Más, jelentős piaci szereplők, például a raktárpiac egyik meghatározó vállalata, a cseh CTP naperőművek építésébe kezdett a teljes portfólióján, amelynek első ütemében 6 épületre történik telepítés, elsőként Biatorbágyon és Üllőn. Az egyenként 500 kW teljesítményű telepek a nyár eleje óta működnek. A beruházásban hazaiak a kivitelező cégek és a CTP saját forrásból fedezi a telepítést. 

Az energiaspórolást azzal is képesek elérni ezek a cégek, hogy fejlett távfelügyeleti rendszereket alkalmaznak. Üzemelési és karbantartási menetrendjük van, így azonnal képesek közbelépni egy-egy műszaki eseménynél, illetve a rendszer szintű karbantartásoknál folyamatosan újakra cserélik a berendezéseket vagy egy részüket, és mivel mindent mérnek, azonnal észlelik, ha gond van. 
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!