Az elsőrendű "A" államadós-osztályzati kategóriába minősítette fel Lengyelországot pénteken a Standard & Poor's, mindenekelőtt a lengyel gazdaság erőteljes, kiegyensúlyozott növekedésével és a vártnál jobb költségvetési teljesítménnyel indokolva a lépést. A korábbi besorolás „BBB plusz” volt, innen került át az „A mínusz” kategóriába Lengyelország. A magyar besorolás „BBB mínusz” jelenleg ennél a cégnél, vagyis rosszabb, mint Lengyelországé.
Indoklásában az S&P kiemelte: a lengyel gazdaság versenyképességét mutatja, hogy az idén az exportszektor állítja elő a lengyel hazai össztermék (GDP) 55 százalékát, jóllehet 2000-ben a kivitel aránya a GDP-ben még alig 27 százalék volt.
A Standard & Poor's hangsúlyozza, hogy a nyitottság jelenlegi mértéke szokatlan az olyan nagy gazdaságok esetében, mint a lengyel.
A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy a lengyel hazai össztermék 2016 óta éves átlagban 4 százalék feletti ütemekben növekszik reálértéken számolva, és az idén várhatóan 4,8 százalékkal bővül, jóllehet mindeközben Lengyelország immár nyolcadik éve őrzi nettó külső hitelezői pozícióját. A magyar gazdaság ebben az időszakban lassabb bővülésre volt csak képes, idén végre 4,5 százalék lehet a GDP.
Az értékelés szerint az, hogy a lengyel gazdaság növekedése nem jár a külső adósság emelkedésével, részben az Európai Uniótól érkező strukturális és kohéziós folyósítások eredménye.
A cég várakozása szerint az EU-átutalások értéke a 2018-2020-as időszakban éves átlagban eléri a lengyel GDP-érték 2,1 százalékát, utána viszont 1,5 százalékra csökken, részben a lengyelországi jólét növekedése, részben az Európai Bizottsággal egyes kormányzati intézkedések nyomán kialakult nézeteltérések miatt, bár a későbbi EU-folyósítások tényleges mértéke függ a jövőbeni uniós tárgyalásoktól.
A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy az egy főre jutó lengyel hazai össztermék a 2004-es EU-csatlakozás óta a 2,3-szeresére emelkedett, a lengyel gazdaságba érkező értékpiaci és közvetlen reálgazdasági befektetések állománya több mint a háromszorosával bővült és eléri az éves GDP-érték 64 százalékát.
A cég közölte: becslése szerint a lengyel gazdaság potenciális növekedési üteme 2 százalék körüli lenne az EU-folyósítások nélkül.
Az S&P ugyanakkor azzal is számol, hogy a lengyel gazdaság növekedése a következő években lassulni fog, de nem süllyed a 3 százalékos éves ütem alá, hacsak a külső környezet nem romlik a vártnál nagyobb mértékben.
Az S&P a pénteki döntéssel ugyanoda emelte vissza a hosszú futamú lengyel devizaadósság-besorolást, ahonnan - komoly meglepetést keltve a piaci szereplők és az elemzők körében - 2016 elején, mindenekelőtt a kulcsfontosságú intézmények, köztük a lengyel jegybank függetlenségét érintő kormányzati intézkedésekre hivatkozva leminősítette.
A cég azonban már ugyanabban az évben stabilra javította a további leminősítés lehetőségére utaló addigi negatívról a lengyel államadós-besorolás kilátását, azzal az indoklással, hogy enyhültek a kormányzati intézkedések miatt korábban megfogalmazott aggályai.
Az S&P az idén áprilisban felminősítést valószínűsítő pozitívra javította tovább a lengyel osztályzatok kilátását, és ezt konvertálta pénteken szuverén felminősítésre.