4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Kedden délután Varga Mihály benyújtotta Országgyűlésnek az adókönnyítéseket tartalmazó jogszabály tervezetet. Ebben többek között olyan intézkedések vannak, mint a kisvállalati adó értékhatárának emelése, vagy a NAV által készített áfabevallás.

A koronavírus-járványra hivatkozva döntött úgy a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs (GOT), hogy csökkenteni kell az adóbürokráciát, illetve a vállalkozások számára további kedvezményeket is biztosítanak. Vélhetőleg a tervezetet hamarosan megszavazza a Parlament, így a magyar vállalkozások az adminisztrációt és az adó mértékét tekintve is segítséget kapnak.

A legfontosabb változás az lesz, hogy miután az adóhivatal az elektronikus számlázás lévén egyébként is rálát a vállalkozások tevékenységére, segítséget is nyújt nekik. A NAV félmillió vállalkozásnak készítheti el az áfa-bevallási tervezetét, amelyet hasonlóan az szja-hoz a jövőben „csak el kell fogadni”. Az egyik legterhesebb bevallás mellett az is segítséget jelent, hogy sokkal szélesebb kör számára lesz elérhető a kisvállalati adó (kiva). A bevételi értékhatára ugyanis a jelenlegi egyről hárommilliárd forintra, a kilépési pedig háromról hatmilliárd forintra nő. Ráadásul a kulcsot is mérséklik, jövőre ugyanis 11 százalékra csökken az adó mértéke.

Jelentős könnyítések jönnek az iparűzési adóban is. A 180 napnál rövidebb ideig tartó építési tevékenységet ugyanis jövőre már nem terheli az ideiglenes tevékenység utáni iparűzési adó, ami az öt százalékos újlakás-áfa mellett újabb lökést adhat a hazai építőiparnak. Mintegy 94 ezer, több telephellyel bíró vállalkozásnak is könnyítést hoz 2021, hiszen nem kell minden érintett önkormányzathoz benyújtaniuk a helyi iparűzési adóbevallásukat, elegendő lesz egyetlenegyet beküldeni a NAV-hoz.

Egyszerűsödik és átláthatóbbá válik az adókedvezmények rendszere. A családi adókedvezmény mintájára a bizonyos betegségek után járó ún. személyi kedvezményt is az adóalapból számolják jövőre. A kedvezmény összege továbbra is évről-évre együtt nő minimálbérrel. A társasági adó kedvezményrendszerét is érinti az egyszerűsítés, amely megszünteti jövőre a cégek fejlesztési tartalékának 10 milliárd forintos felső határát.

Segítség a járvány veszteseinek

A most benyújtott törvénytervezet szerint adócsökkentésre számíthatnak a kisvállalati adót választók, a gyümölcstermesztők, az államigazgatási ügyeket intézők és az utazási irodák. A koronavírus-járványnak leginkább kitett turisztikai ágazat egyes szereplőinek hoz könnyítést a köztes értékesítők mentesítése a turizmusfejlesztési hozzájárulás fizetése alól, amely nagyjából három milliárd forintot hagyhat mintegy kétezer, turizmusban tevékenykedő vállalkozásnál.

Varga Mihály benyújtotta az adókönnyítéseket tartalmazó törvényt (Fotó: MTI/Kovács Tamás)
Varga Mihály benyújtotta az adókönnyítéseket tartalmazó törvényt (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

Könnyebb lesz az adótartozások rendezése is. A magánszemélyek akár már egymillió forintos tartozásig, az adózási előéletük alapján megbízhatónak minősített cégek pedig 3 millió forintig kérhetnek tartozásaikra – egy egyszerű kérelemmel - 12 havi pótlékmentes részletfizetést.

Uniós jogharmonizációs lépések is lesznek

A javaslat tartalmazza az Európai Unió új szabályait is, amelyeket minden tagállamban kötelező alkalmazni. Az egyik ilyen az Európai Unió e-kereskedelmi áfa csomagja, amely többek között eltörli a 22 eurót meg nem haladó import küldemények adómentességét. Azaz 2021. július 1-től minden külföldről (nem EU államból) rendelt áru után általános forgalmi adót kell fizetni. Az adómentességi szabályt kihasználó külföldi kereskedők nemcsak a tagállamok költségvetését károsították meg, hanem az európai unió piacán tevékenykedő tisztességes vállalkozásokat is. Néhány csalárd cég az EU-n belül is visszaélt az egységes piacra vonatkozó rendelkezésekkel, de ezt a kiskaput is bezárja az a hazai gazdálkodóknak kedvező módosítás, amely kimondja, hogy július 1-től alapvetően a fogyasztás helye szerinti tagállamban kell megfizetni az áfát távértékesítéskor.

Magyarországnak alkalmaznia kell az Európai Unió dohányadó irányelv szabályait is. A kormány a lehető leghosszabb időt kivárva január 1-től kezdődően két lépésben megemeli a dohánytermékek jövedéki adóját, így 2021. április 1-én éri el a jövedéki adó mértéke az EU által megkövetelt legalacsonyabb, minimum szintet.

A jövedéki adó kapcsán lesz egy másik fontos változás is, amelyért a kormány jó ideje küzd Brüsszelben. A szabad pálinkafőzés ugyanis minden uniós állampolgárt megillet majd. Jövőre minden nagykorú, gyümölcstermesztő magyar állampolgár háztartásonként évi 86 liter gyümölcspárlatot főzhet le magánfőzésben adómentesen. A mentesség évente ugyanekkora mennyiségű párlat erejéig a bérfőzésre is érvényes.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!