Figyelembe véve a vezérigazgatói felmérés eredményeit, valamint az abban még figyelembe nem vett (a felmérés a járvány elterjedése előtt készült) koronavírus-hatást, valahol 3-3,5 százalék közé várja az idei gazdasági növekedést Lőcsei Tamás, a felmérést készítő PwC nemzetközi tanácsadó cég magyarországi kepviseletének vezetője - derült ki kérdésünkre a tanácsadó mai tájékoztatóján.
Annak apropóján kérdeztünk rá az idei kilátásokra, hogy a tavalyi felmérésben a korábbinál pesszimistábbnak mutatkoztak a cégvezetők, ehhez képest 4,9 százalékkal nőtt a magyar gazdaság. Lőcsei Tamás ezt azzal magyarázta, hogy senki nem számított arra, hogy ennyire el tud szakadni a magyar gazdaság a némettől. A német ipar teljesítménye ugyanis alapesetben meghatározó a hazai cégek eredményét illetően. Tavaly azonban ez a hatás mindenkit meglepően kevésbé érvényesült.
A másik fontos hatás pedig a belső kereslet élénkülése volt, ami szintén hozzájárult az 5 százalék körüli növekedéshez.
Adódik a kérdés, hogy ezek után mennyire lehet megbízni az idei felmérésben? Lőcsei Tamás biztos abban, hogy idén közelebb lesz a valóság a cégvezetők véleményéhez, mint mondta, szinte biztos, hogy a német-magyar ipari teljesítmények közti tavalyi eltérésre idén nem kerül sor.
Megkérdeztük, hogy mennyire tartja reálisnak a magyar kormány frissített idei GDP-előrejelzését, amit januárban csökkentettek 3,5 százalékra a korábbi 4 százalékról.
Lőcsei Tamás szerint ebben a helyzetben nem könnyű prognózist adni, de ha a koronavírust is figyelembe vesszük, akkor a 3-3,5 százalékos lehet idén szerinte a GDP-bővülése.